Vistárie nepřehlédnutelně ozdobí jak vstup do domu, tak i balkon nebo pergolu.
Zdroj: shutterstock.com

Kam zasadit vistárii? Kvůli zbytečným chybám v pěstování vám nepokvete

Obří liána a jedna z nejkrásnějších popínavých dřevin, která by neměla chybět na vaší zahradě! Jedná se o vistárii, která má až půlmetrové hrozny bílých, fialových či růžových květů, ze kterých doslova přechází zrak. Kam a jak ji nejlépe zasadit?

Vistárie nepřehlédnutelně ozdobí jak vstup do domu, tak i balkon, pergolu, skvěle vynikne u stěny budovy, obejme sloupy a ozdobí zídky v zahradě. Nejvíce se ji daří na slunci a někde, kde je chráněná před větrem. Zaslouží si i místo, které je dominantní, prostorné a zaujme. Důležité je zajistit rostlině pravidelný střih a navádění. V takovém případě může dosáhnout věku až 100 let! Doporučuje se také přihnojovat fosforečným a draselným hnojivem, které podpoří pevnost větví a bohatý květ. Její krása tak opravdu vynikne a bude mít mnoho obdivovatelů, stejně jako vy, zdárný pěstitel. Vyvarujte se však zbytečných přešlapů!

Jak získala své krásně znělé jméno

Její latinské jméno Wisteria pochází z východní části USA a východní Asie. K nám do Evropy se rostlina dostala kolem roku 1816. Zahrnuje devět druhů listnatých, opadavých lián z čeledi bobovitých. Pojmenování získala během 19. století díky americkému přírodovědci Casparu Wistarovi. V angličtině byl vyslovován jako Wister, což pravděpodobně dalo vznik názvu Wisteria.

Bujně rostoucí a úžasně vypadající liány s ovíjivými kmeny a větvemi mají lichozpeřené, střídavé listy dlouhé až 30 cm. Bujně rostoucí a úžasně vypadající liány s ovíjivými kmeny a větvemi mají lichozpeřené, střídavé listy dlouhé až 30 cm. Zdroj: shutterstock.com

Vistárie se vždy ráda s jistotou opře a pak hned i popne

Bujně rostoucí a úžasně vypadající liány s ovíjivými kmeny a větvemi mají lichozpeřené, střídavé listy dlouhé až 30 cm. Vistárie nemá úponky ani přísavné destičky, a proto by měla mít možnost opory. Svými šlahounovitými letorosty se po opěrné konstrukci ovíjí a velmi jí to prospívá a baví.

Dejte vistáriím správnou zeminu

Vistárie ocení výsluní a propustnou, výživnou půdu vylepšenou prohnojením kompostem, s přídavkem písku. Půda by měla být s neutrální až mírně zásaditou reakcí. Rostliny určené k pěstování vysazujte právě teď na jaře, a to v bezlistém stavu. Je to důležité, protože se vám lépe a snadněji ujmou. 

Nejprve vyhlubte jámu širokou a hlubokou asi tak 60 cm o šířce 50 cm. Na dno dejte 10 cm štěrkové drenáže, aby nedocházelo k přemokření. Při jarní výsadbě nezapomeňte na důkladnou zálivku, což platí po celou vegetační sezónu. 

Něco o jedněch z nejkrásnějších květů

Vistárie většinou poprvé vykvetou po třech až osmi letech od výsadby. Samozřejmě se to odvíjí od konkrétního druhu, způsobu množení, řezu a hnojení. Přestože se jedná o teplomilné dřeviny, jsou v tuzemských podmínkách mrazuvzdorné. Riziko umrznutí hrozí jen v dlouhodobých a tuhých zimách, ale během krátké doby vistárie většinou opět obrostou. Květenství tvoří většinou převislé hrozny, dlouhé 20 až 80 cm, které rozkvétají postupně od shora dolů, u některých odrůd se otevírají současně.

Na podzim keř ozdobí dlouhé ploché šedě plstnaté lusky. Dejte pozor, jsou jedovaté! Na podzim keř ozdobí dlouhé ploché šedě plstnaté lusky. Dejte pozor, jsou jedovaté! Zdroj: shutterstock.com

Vaši zahradu budou zdobit od května do června a často opakovaně ještě v srpnu nebo v září. Období květu vás bude provázet nádhernou vůní, která se bude linout po širokém okolí. Na podzim keř ozdobí dlouhé ploché šedě plstnaté lusky. Dejte pozor, jsou jedovaté! Nenechávejte je proto v dosahu dětí, způsobují nepříjemné zažívací potíže. Při závanu větru lusky lehce šustí a vydávají podobný zvuk jako stébla bambusu.

Zdroje: www.co-s-zivotem.webnode.cz, www.pestik.cz, www.portal-bydleni.cz

Akční letáky