Živý plot z kamčatské borůvky je nejen krásný, ale už v květnu si na pochutnáte na plodech!
Zdroj: Shutterstock

Živý plot z kamčatské borůvky: Kvete brzy zjara a sklízet budete už v květnu

O tom, že kamčatská borůvka není doopravdy borůvka, ale zimolez kamčatský, jste už možná slyšeli. Možná dokonce i víte, že je mnohem snadnější na pěstování než kanadská borůvka a její plody chutnají stejně lahodně jako klasické borůvky z lesa. Věděli jste ale, že se z ní dá vypěstovat nádherný živý plot?

Zimolez kamčatský je známý tím, že jeho plody jsou chutné, zdravé a osvěžující jako borůvky. Navíc patří mezi nejranější ovoce, a dokonce je můžete sklízet až dvakrát ročně. Jednou na začátku a podruhé na konci května. Také ze zimolezu můžete v klidu vybudovat originální živý plot, který bude nejen skvěle vypadat, ale bude také jedlý. Pamatujte však, že jeho výška může dosahovat až dvou a půl metru.

Rozkvetlý plot brzy zjara

V našich podmínkách kamčatské borůvky raší na konci zimy, kvetou zkraje jara a dozrávají v květnu.

kamčatská borůvka květ Kamčatské borůvky kvetou velmi časně a jako živý plot nádherně ozdobí zahradu. Zdroj: Shutterstock

Jsou nenáročné na půdu i na světlo

Pro pěstování zimolezu nepotřebujete, na rozdíl od pravých borůvek, kyselou půdu, ale stačí jim obyčejná zahradní zemina. Rostou jak na slunci, tak v polostínu, ale zvládnou dokonce i stín. Vyžadují hodně vody, tudíž je nutné je třikrát týdně zalévat. Nezapomeňte ani na přihnojování. První dávka hnojiva by měla přijít hned na začátku jara.

Myslete na to, že u zimolezu může dojít k problému s opylováním. A to kvůli tomu, že kvetou velmi časně, kdy u nás hmyz ještě spí zimním spánkem. Výhodou kamčatských borůvek je, že jsou samosprašné a opylovače až tak nepotřebuje. Vysaďte tedy vždy více keřů najednou, ideálně živý plot, o jejich opylování se pak postará i vítr.

kamčatská borůvka Zimolez plodí na jednoletých výhonech. Zdroj: Shutterstock

Vynikající plody na džem i kompot

Pamatujte, že zimolez plodí na jednoletých výhoncích, proto je nutné keř pravidelně prořezávat, ale vždy až po sklizni. Mladé keře (cca do čtyř let) nemusíte řezat vůbec. 

Plody šlechtěných odrůd kamčatské borůvky jsou chuťově vynikající a lze je zpracovat jako klasické borůvky. Vyrobte si z nich třeba džem, kompot nebo sirup. Pokud na to nemáte čas, lze plody zimolezu jednoduše zmrazit a používat pak dle potřeby v průběhu celého roku.

Zdroj: www.living.iprima.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.ceskestavby.cz

 

Akční letáky