hotové kamenné schody
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kamenné schodiště, po němž je potěšením kráčet

Majitelé rodinného domu si postavili bazén s odpočinkovou plochou. Jak ji ve svažitém terénu propojit s horní částí zahrady a přitom zachovat i pěknou skalku?

Obě části zahrady původně oddělovala pomalu se svažující skalka, osázená poléhavými až plazivými keři a menšími jehličnatými i listnatými dřevinami, které tvořily předěl. Horní část zahrady byla přístupná po travnatých pásech po stranách pozemku, projít skalkou nebylo možné.

úprava terénu úprava terénu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Schodiště v půvabem suché zídky

Majitelé chtěli postavit větší, rovné schodiště z kamenů usazených do betonu v postranní části skalky, kudy již delší dobu procházeli po provizorních schůdcích. Větší schodiště by se však bez dalších úprav ke skalce nehodilo, bylo by navíc nutné odstranit více rostlin. Po poradě se zahradním architektem se proto rozhodli pro schodiště vedoucí pozvolně středem skalky, které by se stalo její přirozenou součástí, umožnilo zachovat téměř veškerou vzrostlou zeleň a bylo postaveno takzvaně na sucho s využitím betonu pro ukotvení několika malých kamenů. „S výsledkem jsme spokojeni,・ ocenil nové řešení majitel zahrady. „Schodiště do skalky zapadá zcela přirozeně a vypadá, jako by tu bylo odjakživa.

usazování kamenů usazování kamenů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Příprava a stavba krok po kroku

  • Většina rostlin v místě budoucího schodiště byla poléhavých, stačilo je pouze zastřihnout.
  • Následovala příprava terénu pro usazení kamenů.
  • Vybereme-li kameny vhodného tvaru a velikosti, můžeme je ukládat do štěrkového či pískového lože. Kameny a místo, kam přijdou, bychom měli mít vybrané dříve, než je začneme usazovat.
  • Začínáme odspoda. Horní patra schodiště o několik centimetrů překrývají spodní.
  • Doplnění většími oválnými kameny po stranách horní plošinky schodů umožnilo přirozené navázání schodiště na travnatou plochu horní zahrady

Foto: autor

Akční letáky