V posledních letech je pěstování kanadských borůvek poměrně populární záležitostí, a to i proto, že není náročné. Můžete si dokonce vybrat z mnoha druhů, které současný trh nabízí. Stačí rostlině zajistit náležité podmínky a nedopouštět se zbytečných přešlapů a jistě budete každou sezónu sklízet bohatou úrodu. Kterých nejčastějších chyb byste se měli vyvarovat?
Chcete se dozvědět o pěstování kanadských borůvek více? Podívejte se na toto video ze Zahrady pro radost:
Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)
Rostlina je známá především pod názvem Kanadská borůvka a spadá do čeledi vřesovcovitých. Původem pochází ze Severní Ameriky, konkrétně od Ontaria až po východní Texas. U nás už si její pěstování získalo v posledních letech také tradici, ale některým pěstitelům se v péči o ně někdy nedaří. Důvodem bývají nedostatečně naplněné životní nároky těchto rostlin, které však nejsou nijak složité.
Nikdy jen jednu rostlinu
Jestliže už jste se rozhodli pěstovat kanadské borůvky, pěstujte vždy více než jen jeden keřík. Díky tomu podpoříte opylení, což se odrazí na mnohem lepší úrodě. Dokonce můžete kombinovat více odrůd, to zcela určitě není na překážku. Nezapomeňte však rostliny vysadit v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby měly prostor k rozrůstání. S největší úrodou počítejte v pátém roce života.
Nevhodné stanoviště
Pokud vám borůvka moc neplodí, důvodem malého množství květů, a tedy i plodů, bývá často špatně zvolené umístění. Rostlina totiž vyžaduje poměrně dost slunce a vlastně jí nevadí ani občasné sucho. Jestliže máte borůvku ve stínu, celkově nebude keř prospívat a časem by mohl dokonce zcela uhynout. A hlavně díky slunci budete sklízet nejen velké množství plodů, ale budou i plné cenných látek, které prospějí vašemu zdraví.
Na kypření půdy vždy bez motyčky
V případě, že pěstujete kanadské borůvky, měli byste myslet na to, že tyto rostliny mají jemné kořeny, a to poměrně blízko povrchu. Proto na kypření půdy raději nepoužívejte nikdy motyčku, abyste kořenový systém neponičili.
Nepatřičná zálivka
Důvodem špatné úrody může být také nevhodná zálivka. Přestože kanadská borůvka nějaké to sucho přečká, lépe se jí daří s rovnoměrnou zálivkou. Je to dáno už jejím původem, kde rostla na vlhkých loukách, v lesích a na rašeliništích.
Pokud chcete mít tedy co nejvíce šťavnatých plodů, dopřejte jí její zvýšené množství vláhy. Vyvarujte se však neřízeného přemokření, kanadské borůvky to doslova nesnášejí a hrozí zahnívání kořenů. Proto je pro kanadské borůvky vždy velmi vhodná drenážní vrstva.
Hnojte správně a ve správnou dobu
Stejně jako jiným rostlinám, tak i borůvkám prospívají přidané živiny. Měli byste však vždy používat výhradně prostředky, která jsou určená přímo na kanadskou borůvku. Nejlepší jsou speciální kyselá hnojiva, která neobsahují chlór a mají v sobě jen minimální zastoupení dusíku. Keříkům hnojivo prospěje hned brzy zjara, pak v době utváření poupat a naposledy po odkvětu. Zhruba od července už borůvky nepřihnojujte, budou lépe přezimovat.
Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:
Zdroje: www.nasdum.eu, www.southernliving.com, www.toprecepty.cz