Keře s lahodnými modrými plody jsou na našich zahradách stále oblíbenější. Možná i proto, že každoročně je sezóna lesních borůvek stále nejistější, než ta předchozí a času na sběr také není mnoho. Kanadské borůvky jsou na pěstování vděčné, pokud dodržujete pár zásad, odmění se vám za péči bohatou úrodou.

Jak na ně?

Rostlinky kanadských borůvek jsou silné a odolné. Pěstovat je zvládne takřka každý. Stačí se držet několika pravidel a úroda vás nemine.

Jak pečovat o kanadské borůvky se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Přes veškerou péči se může stát, že borůvky napadne jedna z nejčastějších chorob. Jakmile se začnou rostlině podezřele barvit listy, je potřeba zasáhnout.

Houby jako viník

Nejčastěji jsou rostliny borůvek napadány plísněmi. K jejich rozšíření a napadení rostliny postačí vždy velmi podobný scénář. Deštivé a vlhké počasí, nedostatek drenáže, přenos z jiných nemocných rostlin, nevhodné prostředí a nedostatečně výživná půda. Projevují se různě barevnými skvrnami na listech borůvek a povlakem. Mezi časté houbové choroby patří čerň střídavá, která vám výrazně zredukuje úrodu, antraknoza borůvek. Ta je nejběžnější a nejničivější. Výskyt choroby poznáte i na plodech, jejichž dužina se bude propadat a bude plná oranžových skvrn. Často může být příčinou i zavlažování pomocí postřikovačů. V přehnaně vlhkém prostředí se plísni bude velmi dobře dařit.

Není snadné se jí zbavit

Hlavní nevýhodou této choroby je houževnatost, se kterou se na rostlině drží. Dokáže přezimovat v infikovaných větvích a na jaře se spory opět probudí k životu a napadnou květy. Nejúčinnější zbraní a prevencí proti této chorobě je správný řez borůvek. Ten zajistí vzdušnost a zamezí držení vlhkosti, tudíž nebudou vytvořeny podmínky pro šíření plísně. Setkat se ještě můžete s takzvanou moniliniovou chorobou a šedou plísní. Na obě zabírají speciální fungicidní přípravky.

Bakterie a viry

Houby však nejsou jediným nepřítelem borůvek. Závažnou škodu mohou způsobit i bakterie a viry. Setkat se můžete s bakteriální spálou borůvky. Ta napadá zejména mladé rostliny borůvek a může způsobit až jejich uhynutí. K šíření infekce je příhodné jaro a podzim, často se do rostliny dostane přes poraněnou tkáň. Předcházet této chorobě můžete odstraňováním napadeného dřeva a v období přelomu června a července přestaňte hnojit rostliny dusíkem. Virové choroby jsou často přenášeny řízky, nebo je na rostlinu mohou zanést včely prostřednictvím pylu. Virové nemoci bývají pro rostlinu bohužel často fatální a nedá se s nimi nic dělat. Abyste zamezili jejich šíření, je potřeba rostliny ze záhonu odstranit.

Zkuste to preventivně

Abyste předešli chorobám borůvek, můžete jednat preventivně. Dobré je kontrolovat kyselost půdy a dle potřeby přidávat organické kyseliny. Vysazujte borůvky ve volném a vyčerpaném substrátu, nezalévejte je příliš, nesnažte se udržovat půdu nadměrně vlhkou. Dbejte na jarní a podzimní prořezávání starých a nemocných větví. Mulčujte a pravidelně ošetřujte keře fungicidy

Související články

Zdroje: www.youtube.com, boruvkyboruvky.cz, garden-cs.desigusxpro.com