Co právě teď udělat, abyste se dočkali bohaté úrody borůvek?
Zdroj: Profimedia

Kanadské borůvky: Co právě teď udělat, abyste se dočkali bohaté úrody

Už se těšíte, až se váš keř s kanadskými borůvkami zbarví domodra pod tíhou lahodných plodů? Pokud se chcete dočkat skutečně bohaté úrody, měli byste už nyní věnovat borůvkovému keři péči.

Výhodou kanadské borůvky, nebo chcete-li botanicky správně brusnice chocholičnaté, je to, že patří mezi nenáročné keře. I přesto, že se o něj po většinu roku nemusíte téměř starat, je dobré dodržovat pár zásad, aby vás v létě odměnil lahodnými modrými plody.  

Zálivka a hnojení

Keř v první řadě potřebuje dostatek vody, během vegetační sezóny mu prospěje mírně kyselá dešťová voda. Nezapomínejte ani na hnojení, vybírejte hnojiva pro rostliny, které potřebují spíše kyselou půdu. Nezáleží na tom, zda zvolíte hnojivo v granulích či tekuté, oba typy jsou stejně účinné. Držte se však striktně návodu na obalu. 

Používejte hnojiva pro kyselomilné rostliny. Zdroj: Profimedia

Zdravotní řez

Na začátku jara je nutné provést ozdravný řez. Nemějte žádný strach, keř později obrazí a rozhodně mu tím posloužíte. Nejprve odstraňte poškozené větvičky, ať už od silného větru nebo od nezvaných škůdců. Poté odkrojte tenké rozvětvené výhony a větve, které se kříží, protože brání přístupu světla. Zbavte se i větví jednoletých a nevyzrálých, které nedorostly větší délky než 50 cm. Máte na zahradě keře staré méně než tři roky? U nich nechte po řezu jen pár silných a co nejvíce vzpřímených výhonů.

Bílá kvítka borůvky jsou pro čmeláky lákavá. Zdroj: Profimedia

Nalákejte čmeláky

Patříte mezi ty, kteří s vysazením kanadské borůvky dosud váhali a právě jsme vás nalákali? Ještě než si ji pořídíte, uvědomte si, že potřebuje půdu s pH kolem 3,5 a místo pro ni by mělo být dostatečně slunné, minimálně 6 hodin slunečních paprsků za den. Pozor také na ochranu před nárazovými větry. A kdy borůvkový keř vysadit? V podstatě kdykoli, pokud není půda zmrzlá, ale přece jen si raději počkejte až na podzim, kdy je to nejpříznivější období. A myslete také na budoucí opylení, ideální je přilákat na zahradu čmeláky, kteří s oblibou borůvkové květy opylují. V blízkosti keře jim vysaďte oblíbené květiny a vyrobte jim i čmelín, jen tak se vám v zahradě udrží. 

Zdroje:chalupari-zahradkari.czwww.almanac.com

Akční letáky