Zdroje: raselina.cz, zahradkarskaporadna.cz

Kanadské borůvky do každé zahrady

Podzim je dobou, která je jako dělaná pro výsadbu okrasných i užitkových keřů a stromků. Mezi nimi by rozhodně neměla chybět ani populární borůvka. Kanadské borůvky lze pěstovat nejen v zahradách, ale také v nádobách a ideálně v páru. Máte-li tedy jen jednu, poohlédněte se jí po nějakém parťákovi. I když jsou kanadské borůvky samosprašné, přítomnost dalších keřů zvyšuje úrodnost.

S výsadbou vám pomůže také Celoroční farmář a příspěvek Jak, kdy a kam sázet kanadské borůvky čili brusnici chocholičnatou:

Zdroj: Youtube

Výsadba kanadské borůvky

Výsadba borůvek není nic složitého, ale je třeba znát či zopakovat to, co je pro každou borůvku důležité. Potřebuje nejen hodně slunce, ale také vláhy a celkově místo na růst. V neposlední řadě potřebuje dobrou zeminu s nízkým pH. Borůvky jsou totiž kyselomilné, a tak je potřeba nejen kyselá půda, ale i hnojivo.

Rostlině vykopejte jámu, a to poměrně velkou. Na jednu sazenici zhruba 90 cm v průběhu. Mezi substráty si vyberte speciální k pěstění borůvek, který bývá obohacený třeba vermikompostem anebo substrát s rašelinou, který také splňuje vhodné podmínky.

Než rostlinu zasadíte, sejměte květináč nebo igelitový bal, mírně rozrušte kořeny prsty a zasaďte na zvolené místo. Pokud je vaše zahrada spíš sušší, prolijte vykopanou jámu dopředu, jinak stačí zalít až po přihrnutí a utemování zeminy po zasazení.

Co s půdou po výsadbě borůvky

Na závěr můžete přihrnout pod rostlinu mulčovací kůru nebo posekanou trávu. Tyto vrstvy zajistí menší odpar vláhy a zároveň jsou kyselejší, a proto vyhovují potřebám borůvek.

Borůvky je sice třeba významně přihnojovat, ale ne hned po výsadbě. Každá rostlina potřebuje minimálně 14 dnů na zakořenění. Navíc velké množství moderních substrátů již obsahuje pomalu se uvolňující hnojiva, která rostlinám v začátku vyhovují.

Nezapomeňte používat podzimní hnojiva, která podporují kořenový systém a vyzrání pletiv. Zároveň je vhodné podporovat i kyselé pH.

Související články