Bez vody to na zahradě nejde. Někdy ale práce na zahradě zabere tolik času, že na zalévání už není ani pomyšlení. Zjednodušte si situaci a vytvořte si na záhonech, ve skleníku, ale i ve větších květináčích kapkovou závlahu, díky níž budete mít zálivku vždy pod kontrolou a skoro bez práce.

Zrecyklujte plast

Závlahu pomocí PET lahví můžete vytvořit hned několika způsoby. Všechny jsou velmi jednoduché a nenáročné na materiál.

Jak na efektivní kapkovou závlahu? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Potřeba jsou vlastně jen použité plastové lahve, kus staré látky nebo savý provázek a aluminiová fólie. Kapková závlaha má hned několik výhod. Voda se k rostlině dostává postupně, takže se nemůže stát, že by zálivky bylo příliš a rostlina začala uhnívat. Navíc postupné zavlažování zvyšuje i výnos rostliny. Kromě toho se vyhnete zalévání každý den. Stačí pouze zkontrolovat plnost zavlažovací nádoby, vodu doplnit a je hotovo.

PET lahev podruhé

Zkusit můžete i další metodu. I tady využijete použité, ovšem vymyté PET lahve. Ty jednoduchým způsobem proměníte v zásobníky na vodu, které vám ušetří práci. Voda se dostane přesně tam, kam je potřeba, tudíž ke kořenům a ani kapka nepřijde nazmar.

Vezměte plastovou lahev, pomocí nad plamenem nahřátého hřebíku udělejte asi do jedné čtvrtiny dírky, aby měla voda kudy odtékat. Dno lahve pak seřízněte ostrým nožem, abyste pak mohli rezervoár vody kdykoliv doplňovat. PET lahev umístěte ke každé rostlince. Hrdlo s dírkami umístěte do půdy tak, aby voda mohla téct rovnou ke kořenům. Shora ji naplňte vodou a nechte ji zbytek práce udělat za vás.

Ještě hlouběji

Pokud potřebujete ještě hlubší závlahu, která zajistí, aby se voda skutečně dostala až úplně ke spodním kořenům, malinko změňte postup výroby závlahy. Vezměte celou plastovou lahev a nijak ji neseřezávejte. Naopak do ní zase pomocí nad plamenem nahřátým hřebíkem vytvořte množství větších a menších dírek. Mezi rostlinkami, kde je závlaha potřeba, vyhrabejte díru hlubokou přesně na plastovou lahev, tu vložte dovnitř. Koukat by mělo jen hrdlo bez víčka. Naplňte plastový rezervoár vodou a nechte jej odvádět svou práci. Čas od času zkontrolujte množství vody a dle potřeby ji doplňujte.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, hobby.instory.cz, hobby.blesk.cz, living.iprima.cz