Dozrávající plody karamboly.
Zdroj: Shutter Chiller / Shutterstock.com

Karambola, šťavnaté ovoce ve tvaru hvězdy

Karambola je tropické ovoce zajímavé chuti i vzhledu. Bobule se jedí syrové, v ovocných salátech, jako kompot či džem. Výborné jsou ale i prosolené nebo kvašené, hodí se na přípravu čatní. Semínko pak můžete zasadit do květináče.

Karambola (Averrhoa carambola) pochází z tropických nížin Indonésie. Ve velkém se pěstuje v Číně, Indii, Malajsii, Thajsku, Brazílii i v Austrálii. Je to stálezelený strom s krátkým kmenem a rozložitými větvemi dorůstající do výšky až dvanácti metrů. Plodí masité, zelenožluté bobule s výraznými podélnými žebry, které mají nakyslou chuť. Stromy poskytují dvě až tři sklizně za rok. 

Ozdobné řezy ve tvaru hvězdy

Karambolu podáváme nejčastěji nakrájenou na plátky. Karambolu podáváme nejčastěji nakrájenou na plátky. Zdroj: vasanty / Shutterstock.com

Plody se vyvinou jen z malého počtu květů karamboly. Rozříznuté na plátky vytvoří charakteristickou pěticípou hvězdu (odtud anglické pojmenování star fruit, five-corner). Tenká, průsvitná vnější slupka je hladká a voskově lesklá. Dužnina plodu je velmi šťavnatá, nakyslá, sklovitě žlutá a kolem středu má malá semena.

Karambola kvete atraktivními růžovými květy. Karambola kvete atraktivními růžovými květy. Zdroj: Saowarak_Jay / Shutterstock.com

Listy karamboly jsou dvacet centimetrů dlouhé a protažené do krátké špičky. Při dlouhých obdobích sucha je rostlina shazuje. V paždí listů kvete v bohatě rozvětvených, červených květenstvích.

Rostlinám vyhovují tropické podmínky. Potřebují výživné půdy, horké a vlhké podnebí. Mráz nesnášejí.

Karamboly lze pěstovat i v nádobách v bytech a v teplých sklenících. Dobře se rozmnožují semeny, která vyklíčí během týdne.

Karambola na sladko, na kyselo, jako léčivka i leštidlo

Karamboly pro export se sklízejí nedozrálé. Bez chlazení vydrží až měsíc. Musí se s nimi zacházet opatrně, aby se neotlačily.

Bobule se jedí nejčastěji syrové. Lze je také sladit nebo přidávat do ovocných salátů. V Asii se však konzumují i prosolené nebo kvašené jako zelí. Z plodů karambol se také připravuje kompot, kořenící směs čatní nebo džem.

Plody, listy i kořeny se používají v lidovém léčitelství proti horečce, bolestem hlavy a průjmu.

Šťáva z ovoce odstraňuje skvrny, a také jí můžete leštit mosaz.

Ovocné špízy s čokoládou

 • 200 g bobulí bílých hroznů
 • plod karamboly
 • ananas
 • 2 kiwi
 • pomeranč
 • banán
 • 100 g jemné hořké čokolády
 • 100 g jemné mléčné čokolády
 • 4 lžíce jemně strouhaného kokosu
obrázek z archivu ireceptar.cz z karamboly nařežeme atraktivní hvězdičky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kuličky hroznů a karamboly omyjeme a osušíme. Karambolu nakrájíme na ozdobné hvězdičky.

Ananas oloupeme, vyřízneme střední tuhou část a dužninu pokrájíme na kostky.

Ostatní ovoce oloupeme.

Kiwi a banány pokrájíme na stejné plátky.

Pomeranč rozebereme na dílky, které překrojíme.

Ovoce napichujeme podle chuti na špejle nebo na jehly a namáčíme je do rozpuštěné čokolády. Čokoládu udržujeme v tekutém stavu.

Ovoce namočené do čokolády na talíři ještě posypeme strouhaným kokosem, počkáme, až čokoládová poleva ztuhne a konzumujeme.

Sladkokyselý karambolový džem

 • 1000 g plodů karamboly
 • 1000 g krystalového cukru

Plody nakrájíme na kousky a odstraníme ostré hrany. V míse je prosypeme cukrem a necháme do druhého dne uležet, aby pustily šťávu.

Další den hmotu za stálého míchání povaříme, přisypeme cukr a znovu povaříme. Můžeme použít i želírovací prostředek.

Po dalších deseti minutách varu nalijeme směs do malých skleniček, které dobře uzavřeme víčky.

Skleničky dáme na deset minut do parní lázně o teplotě 90 °C, aby se v nich po ochlazení vytvořil podtlak a víčka se důkladně přichytila.

Skladujeme v chladném a tmavém sklepě. Džemem potíráme bílé pečivo, vánočky s máslem, palačinky či omelety.

Akční letáky