Jak nejlépe využít na zahradě kávu?
Zdroj: Reda.G / Shutterstock.com

Jak změnit kávou barvu hortenzií a další triky, kam nasypat lógr z turka

Češi milují kávu a mnoho z nich stále pije takzvaného turka, po kterém zůstává na dně hrnečku lógr. Nevyhazujte ho a sbírejte do sklenice. Když ho budete mít dostatek, můžete s ním totiž na zahradě docílit přímo zázraků. 

Zdroje: www.nasezahrada.comblessmyweeds.comcoffee-co.cz

Pokud si rádi dopřejte kávu, po které zůstane na dně hrnečku kávová sedlina, pak máte skvělý prostředek, který vám pomůže na zahradě zatočit s nejrůznějšími nepříjemnostmi. Pojďme se podívat na to, co všechno kávová sedlina vlastně zmůže? Pomůže s kvalitou kompostu, hubí škůdce, odstraňuje pachy v lednici a v neposlední řadě díky ní můžete pěstovat houby.

Polapí pachy

Káva nejen voní, ale také pohlcuje pachy. Poté, co šálek kávy vypijete, nechte lógr proschnout a postavte ho do lednice. Zbavíte se tak pachu cibule, česneku či bylinek, které máte nakrájené v lednici. Sedlina polapí také pach z uloženého jídla.

Ničí škůdce

Pokud máte na zahradě slimáky a mravence, můžete se jich zbavit také lógrem. Rozsypejte ho na záhony. Sedlina nevadí rostlinám, ale škůdce dokonale zahubí. Stejně působí i na mšice, které rády okupují květináče s bylinkami.

Každá káva si najde svého milovníka. Ale kvalita se dá poznat. Káva nejen voní, ale také pohlcuje pachy Zdroj: Profimedia

Dodejte květinám barvu

Milujete hortenzie a chcete, aby změnily barvu? Možná se občas divíte, proč jsou některé modré a některé růžové. Za tuto změnu může lógr. Pokud ho totiž přidáte do půdy, snížíte tím pH a květy se zabarví do jasně modra.

Zdravý kompost

Nevyhazujte lógr do koše, ale na kompost. Je totiž bohatý na dusík, kompost provzdušní a navíc na něj přiláká červy a jiný hmyz, který mu prospívá.

Kávovou sedlinu, lidově zvanou lógr, můžeme přidat do kompostu. Nevyhazujte lógr do koše, ale na kompost Zdroj: photoschmidt / Shutterstock.com

Pěstujte hlívu

Kávová sedlina prospívá pěstování hub, především pak hlívy ústřičné. Nasbírejte kyblík lógru, zamíchejte do něj semínka hlívy a pravidelně zalévejte. Za pár dní uvidíte, jak se houby dostávají na povrch.

Hnojivo

Káva je bohatá na dusík, proto jí můžete hnojit zeleninu. Zapomeňte však na hnojení trávníku, pro něj není káva vhodná vůbec. Mohla by ho dokonce zničit.

Mulčovací kůra

Pokud chcete organický mulč, vyzkoušejte kávu. Dbejte však na to, aby nebyl příliš hustý, mohl by povzbudit vznik plísní. Také ničí plevel, chrání proti erozi a vlhkosti.

Akční letáky