Jak pěstovat cibuli?

Pěstování cibule není nijak náročné, ale všechno i cibule chce to své. Jestli máte na dvorku nebo zahradě jílovitý záhon v chládku a stínu, pak s krásnou cibulí rozhodně nepočítejte.

Autorka z YouTube kanálu eChaluparka pro vás opět připravila velmi pěkně zpracovaný a informativní příspěvek tentokrát o pěstování cibule. Jestli vás pěstování cibule zajímá, určitě se potívejte.

Zdroj: Youtube

Cibule nepotřebuje celý záhon

Výsev ani výsadba cibule nejsou žádným tajemstvím. Nač ale někteří zahrádkáři zapomínají je fakt, že cibule potřebuje opravdu hodně slunce. Půda musí být propustná a dobře zavlažovaná, i když cibule rozhodně nechce stát ve vodě.

Pokud nechcete cibuli věnovat celý dlouhý zeleninový záhon, neuděláte chybu ani když ji vysejete či vysadíte do vyvýšeného záhonu, větších nádob nebo jen do kraje jiných zeleninových či bylinkových záhonů.

Možná se vám takový způsob bude zdát zvláštní, ale pravdou je, že mnozí malí pěstitelé nemají ani tak zájem o velké kuchyňské cibule, ale raději si po celou sezonu smlsnou na mladých zelených cibulkách. Mít takovou cibuli třeba k sýrům, vajíčkům nebo k přikousnutí k různým salámům či zeleninovým pokrmům je malý luxus, který si může dovolit téměř každý. Navíc sami poznáte, že čerstvá cibulka je mnohem sladší a šťavnatější než cibule ze svazků v potravinách, byť jsou sebečerstvější a co nejrychleji naskladněné.

Cibule v doprovodné výsadbě

Cibule se také výborně hodí do doprovodné výsadby. Jde o kombinování určitých zelenin, bylinek a okrasných květin, které vzájemné ze své přítomnosti něco mají. Je to způsob, kterým můžete menší prostor osázet vhodnými kombinacemi rostlin, které si nebudou vzájemně konkurovat ve spotřebě vody či živin, nebudou si stínit nebo naopak budou stínit záměrně, vzájemně přitáhnou opylovače anebo odradí škůdce. Některé rostliny dokonce poskytují oporu jiným.

Existují proto kombinace rostlin, které se k sobě doporučují a zároveň i takové, kterým bychom se měli úmyslně vyvarovat. To je základ doprovodné výsadby, který je v různých kulturách, ale především v Asii a Jižní Americe používaný už tisíce let.

V případě cibule se hodí využití stejného záhonu také pro řepy, ředkvičky a další kořenovou zeleninu. Brukvovité, ke kterým patří zelí, brokolice, květák či různé kapusty, jsou rády v blízkosti cibule, protože odrazuje některé typické škůdce. Stejně tak si na stejném záhonu s cibulemi budou medit papriky, rajčata a lilky či brambory.

Cibule prospívají díky heřmánku, kopru, blízkosti saturejky či měsíčku zahradního. Díky těmto rostlinám bude cibule větší, chutnější a šťavnatější, měsíček navíc odpuzuje škůdce, které řadu cibulovin sužují.

Související články

Zdroje: bonnieplants.com, thespruce.com