Stočené listy růží má na svědomí pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla).
Zdroj: Maren Winter / Shutterstock.com

Kdo svinuje listy růží do rourek? Savý škůdce pilatěnka drobná

„Letos byly naše růže napadeny patrně mšicemi. Posílám na ukázku fotografie a prosím o radu, kdy a jak proti těmto nepřátelům zasáhnout“ žádá o radu Zuzana Barabášová Rosic u Brna

Podle zaslaných fotografií soudím, že se nejedná o napadení mšicemi, v důsledku jejich sání se totiž listy stáčejí příčně. Pokud jsou stočeny spíše podélně, má to na svědomí pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla).

Pilatěnka a její housenice

Pilatěnka je vosička dlouhá jen 3 až 4 mm, černožlutá, s bělavými blanitými křídly. Od poloviny května do začátku června klade na okraj listu vždy jedno až tři vajíčka. Vylíhlé larvy, tzv. housenice, jsou dlouhé 8–9 mm, jsou bělavé a později světle zelené. Pilatěnka má jen jednu generaci do roka, dorostlé larvy zalézají mělce do půdy, kde přezimují.

Stočené listy má na svědomí pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla) Stočené listy má na svědomí pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Housenice nahlodávají pletivo listů podél hlavního žebra, proto se okraje listů svinují do trubiček a poskytují larvám ochranu i potravu. Svinuté lístky jsou nápadné na první pohled a značně hyzdí keř. Listy později žloutnou a opadávají. Odrůdám růžím s lesklými, tuhými listy, pilatěnka škodí méně.

Prevence a léčba

Svinuté listy doporučuji hned odtrhávat a ničit. Svinování můžeme předejít preventivním postřikem přípravky proti savým a žravým škůdcům, postřik opakujeme minimálně dvakrát. Poprvé stříkáme v teplejších oblastech asi v polovině května, v chladnějších pak koncem května. Druhý postřik má následovat za 10 až 12 dnů, a když pro jistotu uděláme ještě třetí postřik po stejné době, můžeme se spolehnout, že toho roku budeme mít růže bez svinutých listů.

Foto: www.cebe.be

Akční letáky