obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kdo vykusuje lískové oříšky, aneb jak na nosatce lískového

Těšila jsem se na bohatou úrodu lískových oříšků, ale ještě v zelených plodech se objevily vykousané dírky. Můžete mi prozradit, kdo to způsobil? Ptá se čtenářka Eva Blabolínová z Plzně.

Nejvážnějším škůdcem lísky je nosatec lískový (Curculio nucum). Olivově hnědý brouk s nepravidelně světle skvrnitými krovkami má typický dlouhý, silně prohnutý nosec, a zalomená světlá tykadla. Dorůstá délky 6–9 mm.

Larvy vyžírají jádra, brouci umí prokousat skořápku

Nosatci vykusují v květnu a červnu hluboké otvory do mladých oříšků a vyžírají vnitřní pletiva. Do listů vykusují drobné otvory.

Bílá rohlíčkovitá larva s hnědou hlavou zase vyžírá vnitřek ořechu, který se sice dál vyvíjí a normálně zraje, je však plný drtě a trusu. Často opadává, někdy zůstává trčet v obalových listech.

nosatec lískový nosatec lískový (Curculio nucum) Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Životní cyklus nosatce

  • Brouci, kteří se líhnou v květnu, dobře létají a jsou aktivní za slunečných dnů.
  • V červnu kladou samičky vajíčka do mladých oříšků, kde se vyvíjejí larvy.
  • Dorostlé larvy pak padají k zemi, zavrtávají se do půdy a v hloubce deseti a více centimetrů přezimují, aby se na jaře zakuklily.

Prevence a ochrana

Nepřímou ochranou proti škůdci je prokypření půdy okolo keřů, čímž zničíme značnou část populace larev. Nejlepší je vysazovat lísky do výběhu slepic, které larvy z půdy vyhrabou.

larva nosatce v ořechu larva nosatce v ořechu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K postřiku se používá například přípravek Nurelle, a to v době výskytu brouků v jarním období.

Akční letáky