Drobné cibulky, které zahradnické a semenářské firmy vypěstovaly v minulém roce, jsou nyní k dispozici všem zahrádkářům. Cibule pěstovaná ze semen vyjde levněji a může být i kvalitnější, pokud ji chcete skladovat. Ale pěstování ze sazečky je mnohem rychlejší, sklizně čerstvé cibule se dočkáte dříve. Je však třeba včas sázet, na počátku dubna už neotálejte.

V jaké půdě dobře poroste?

Cibule má ráda půdu propustnou, ale ne příliš vyschlou. Výhodné je pěstování na vyvýšeném záhoně, stačí 10 cm nad úrovní okolního terénu. Půdu můžete vylehčit příměsí písku. Nesmí však chybět ani humus, do půdy zapravte 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu.

Neměla by být kyselá, spíše neutrální nebo mírně zásaditá – můžete ji proto posypat mletým dolomitickým vápencem a lehce prášek zapravit. Také dřevěný popel je prospěšný – pH zvedne jen trošku, ale dodá mnoho minerálů. Kyselost půdy můžete snadno otestovat.

Jak ji sázet?

Na záhoně vytvořte řádky – rýhy hluboké přibližně jako délka sazečky. Cibulky pak vkládejte podpučím dolu a špičkou nahoru a přihrňte zeminou tak, aby byla špička téměř zahrnutá. Konečky cibulek by se měly nacházet buď těsně pod povrchem půdy, nebo malý kousek nad ním. Jednotlivé cibulky sázejte přibližně 10-15 cm od sebe, do řádků vzdálených 20 cm. Záleží i na velikosti cibulí vybrané odrůdy.

Pokud záhon překryjete bílou netkanou textilií, vytvoříte příznivé mikroklima a také cibuli ochráníte proti škůdcům.

Zalévání, mulčování, hnojení

Cibuli zalévejte mezi řádky, přílišná vlhkost rostoucí nati škodí. Plejte velmi opatrně, abyste nepoškodili kořínky cibulek. Výhodné je mulčování mezi řádky, které brání růstu plevelů a drží v půdě vlhkost. Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.