Okurky hadovky je nutné zaštipovat, jinak se úrody nedočkáte.
Zdroj: Shutterstock

Kdy a jak zaštipovat okurky: Většina lidí to vůbec netuší a přichází o úrodu!

Pěstování okurek není velká věda. Jejich rychlý růst z nich dělá jednu z nejoblíbenějších plodin na zeleninové zahradě. Abychom se dočkali bohaté úrody, je nutné dodržet pár zásad. Kromě výživné půdy a dostatečné závlahy je nutné vylamovat zálistky. Pokud se to správně naučíte, úroda předčí vaše očekávání.

Co je zaštipování 

U okurek se v paždí listů se vyvíjejí květ, nový šlahoun a úpon. Květ s plůdkem ponecháme, stejně tak úpon, kterým se rostlina kotví k opoře. Dvěma prsty opatrně vylomíme vyrůstající nový šlahoun. Pokud je větší, použijte ostrý nůž. Boční šlahouny zbytečně zahušťují rostlinu a vysilují mateční rostlinu. 

Jak správně na zaštipování okurek? Následující video vás poučí:

Které okurky nezaštipujeme 

Nakladačky, které tak rádi zavařujeme ve sladkokyselém nálevu, nezaštipujeme. Jejich bujný porost je výhodou pro vysokou úrodu. Velikost sklizených plodů by měla být kolem šesti centimetrů. Čím větší porost, tím větší výnos. 

Není nad domácí okurky, které chutnají v porovnání s těmi koupenými úplně jinak. Aby vám rostliny prospívaly, nasadily velký počet květů a dočkali jste se kvalitních plodů, dopřejte jim ty správné životabudiče. Nakladačky, které tak rádi zavařujeme ve sladkokyselém nálevu, nezaštipujeme. Zdroj: shutterstock.com

Které okurky zaštipujeme 

Salátovky neboli hadovky zaštipujeme. Pěstujeme je ve skleníku, protože potřebují ke svému růstu relativně vysokou teplotu a vlhko. Jejich plody, které sbíráme ve velikosti přibližně od dvaceti centimetrů, jsou určeny pro přímou konzumaci.  

Proč je důležité hadovky zaštipovat 

Musíme dát rostlině šanci vyživit plody. Mnoho výhonů znamená větší násadu okurek. Aby plody byly kvalitní a dostatečně velké, je nutné přistoupit k jejich redukci. Dalším důvodem je omezit biomasu z důvodu proudění vzduchu. Při nedostatečné vzdušnosti vznikají plísně, které rostlinu zničí. A také je potřeba vzít v úvahu hmotnost úrody, kterou musí mateční rostlina unést. Důležitá je velikost prostoru, který jsme ochotni rostlině poskytnout. 

Krátké hadovky jsou v posledních letech čím dál více populární. I takzvané krátké okurky hadovky se zaštipují. Zdroj: shutterstock.com

Přirozený popínavý růst 

Okurka je liánovitá rostlina. Ve skleníku se k ní také tak musíme chovat. Vertikální pěstování na lankách, provázcích nebo jiných vhodných oporách jsou tou nejlepší volbou pro její přirozený popínavý růst. Spodní listy odstřihneme, aby kolem holých stonků lépe proudil vzduch. 

Zaštipování při dostatku místa 

Poskytneme-li rostlině větší prostor, můžeme ponechat boční výhony růst. Zkrátíme je za druhým nebo třetím listem nového šlahounu. Roubovaným okurkám, například na podnoži dýně, nemusíme šlahouny zastříhávat vůbec.

V tomto případě se vyplatí pěstování na mřížovině. Jedna rostlina poskytne víc úrody. Podmínkou je vyvazování šlahounů k opoře, aby těžké plody nezpůsobily zborcení okurkové rostliny. 

Zaštipování při pěstování na lankách 

Vertikální vedení na lankách vyžaduje vyštipování zálistků již za prvním listem. Hlavní výhon nevysilujeme a nezahušťujeme bočními šlahouny, obzvláště pokud má rostlina méně prostoru. 

Bujné odrůdy 

Odrůdy Super Star F1 nebo Vista F1 pro svůj bujný růst je nutné radikálně vyštipovat.

Začneme hned za prvním listem. Tyto odrůdy poskytují vysoký výnos, ale je třeba se jim dostatečně věnovat. Každý pěstitel má svoje metody pěstování a zaštipování rostlin okurek, které si praxí našel. Pokud budeme dodržovat tyto základní postupy, dočkáme se vysoké úrody.   

Zralé okurky mají mnohdy velkou hmotnost. Jejich včasným sběrem rostlině pomůžeme a nastartujeme tak další násadu plodů. 

Zdroje informací: www.youtube.com

Akční letáky