Za chvíli začnou chladnější dny a s nimi i starost, jak uklidit zahrádku a připravit ji na zimu… Což o to, některá zeleň je tak odolná, že jí ani mráz nespálí. To ale není případ ovocných stromů, které mají křehkou konstituci a hlavně tenkou kůru, která je před teplotními výkyvy neochrání. Jak jim můžete pomoci?
Autor Recepty prima nápadů vám ukáže, jak bílit stromy. Více na kanále YouTube.com.
Nejhorší jsou teplotní výkyvy
„Samotný mráz je pro stromy nepříjemný, ale mnohem horší jsou teplotní skoky, které bývají na konci zimy,“ říká jeden z odborníků a vysvětluje hlavní problém: „Když se příroda pomalu probouzí do jara, jsou noci chladné a dny výrazně teplejší.
Tento teplotní šok způsobuje na kmenech mrazové trhliny a mrazové desky. Pro stromy je to velmi nebezpečné, protože jsou pak náchylnější k různým infekcím, které mohou být i smrtelné.“
Bílá ochranka
Jedním ze způsobů, jak stromy proti tomuto krutému osudu ochránit, je bílení. Naši předkové už vypozorovali, že na nabílených kmenech se odráží sluneční paprsky a tolik se nepřehřívají. Tohle řešení je ideální nejenom pro ovocné stromy (hlavně choulostivou meruňku, nektarinku či broskev), ale také pro všechny mladé stromy a porosty s křehčí kůrou.
Jak si takový bílý nátěr můžete připravit? Stačí, když smícháte hašené vápno a vodu. Jakmile vám vznikne hustá směs, štětcem ji naneste na kmeny stromů, ale i jejich silnější větve.
Další alternativy
Podle odborníků můžete bílení provádět od října do prvních mrazů v prosinci. Pokud byste si chtěli ulehčit práci, můžete si v hobbymarketech koupit speciální nátěr, který jen tak neoprší jako vápno a proto ho můžete obnovovat méně často.
Pokud by se vám nechtělo stromy natírat vůbec, můžete využít mechanickou clonu, kterou umístíte na jižní straně stromu. Můžete na to využít například široké prkno, přivázanou lepenku nebo obalit kmen slámou.
Zdroje: www.rostlinky.cz, www.dumazahrada.cz