Každý správný pěstitel ví, že hnojení je klíčem ke svěžímu a zdravému trávníku. Jak se však o něj postarat v nejbližším období, aby se mu dařilo po celou sezónu? Máme pro vás hned několik užitečných tipů.

Chcete se dozvědět více o organickém hnojení trávníku? Podívejte se na YouTube video na kanálu DOMÁCÍ ZAHRADNÍK:

Zdroj: Youtube

Pozor na přehnojování

Přehnojení trávníku je stejně škodlivé jako jeho podvyživení. Následkem bývají nejčastěji nehezké žluté skvrny, slepená travní stébla a plísně, po zimě především tzv. sněžná. Bývá následkem kombinací mnoha faktorů, nejčastěji ji způsobuje příliš vysoká vlhkost pod sněhovou pokrývkou, ale stejně tak nedostatečné provzdušnění během celého roku.

Proč je důležité trávník hnojit

Půda poskytuje trávníku živiny a po uplynulé sezóně včetně zimy je poměrně vyčerpaná. Je tedy nutné ji nadopovat. Proto přichází na řadu hnojivo, které zlepšuje nejen vitalitu trávníku, ale i jeho vzhled. Dodáním živin mu pomůžete k silnému růstu a lepší obraně proti případným škůdcům, chorobám a plevelům. 

Kdy je ideální začít hnojit

Držte se pravidla, že nic není nutné uspěchat. Nechte trávník v klidu, dokud opravdu nepomine zima a mrazivé dny. Ideální je začít hnojit na jaře, konkrétně v období března a později. V tu dobu je trávník před začátkem vrcholné fáze růstu. Další hnojení byste měli provést koncem léta. 

Sledujte předpověď počasí

Než se pustíte do hnojení, zkontrolujte si vždy předem několikadenní předpověď počasí. Zcela určitě se vyhněte dešti. Malá dešťová přeháňka pár dní před hnojením není na obtíž, ale tráva musí před hnojením částečně vyschnout.

Trávník potřebuje dýchat

Pokud chcete udělat pro trávník to nejlepší, po zimě jej provzdušněte. Vertikulace je totiž perfektní regenerací a zároveň i hloubkovou údržbou. Nejprve upravte trávník sekačkou na výšku 3 až 4 cm a pak trávník provzdušněte do hloubky 2 až 4 mm.

Méně je někdy více

Pokud si nejste zcela jisti dávkováním, hnojivo dodávejte trávníku raději v menších dávkách, ale častěji. Vyhnete se tak zmíněnému přehnojování a spálení rostliny. Nikdy také nehnojte za prudkého slunce. V jarním období je vhodné používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který podporuje rychlejší růst. Po hnojení je důležité trávník zalít, aby se přebytečné hnojivo dostalo z travních stébel do půdy. 

Související články

Zdroje: www.thespruce.com, www.bydlimechytre.cz, www.agrostis.cz