Túje zkrátka nemají rády půdu, která je příliš bohatá na živiny. Preferují kyprou a dostatečně zavlhčenou půdu. Nejsou vůbec náročné na údržbu, ale jedna ze zásadních věcí, kterou byste u nich rozhodně neměli podcenit, je vláha.

Jakmile kořeny túje uschnou, už se nedají zachránit. Vlhkost půdy zároveň i velice ovlivňuje rychlost růstu. Kyprá půda a velké množství vláhy jsou proto dvě základní pravidla, pokud chcete, aby túje byla zdravá.

Youtube video o tújích jako živých plotů najdete na kanále Jan Šiman:

Zdroj: Youtube

Kdy hnojit túje

Pokud jste túji právě koupili a chystáte se ji zasadit, první rok ji nehnojte vůbec. Jsou totiž dostatečně zásobovány živinami, a kdybyste ji hned na začátku chtěli hnojit, vzniknou z toho jen potíže. Druhý rok, co se týče hnojení na jaře, je naopak ideální, když je trochu přihnojíte.

Použijte na to dlouhodobé hnojivo, které se doporučuje nejvíce. Pak můžete s dalším hnojením počkat až do konce léta. Na podzim a v zimě je ideální túje nijak nepřihnojovat, protože nové výhonky, které jsou stimulované dalšími živinami, se před zimou již dostatečně neotuží. Což znamená, že pak během chladné zimy zamrznou.

Jak správně hnojit túje

Existuje mnoho hnojiv, které je ideální pro túje. Může to být například kompost, rohové hobliny nebo jehličnaté hnojivo. Ať už však pořídíte jakékoliv hnojivo, je důležité, aby byla půda dostatečně vlhká. Nejen proto, že túje potřebují vlhkost, ale také aby hnojivo působilo rychleji.

Také se díky vláze hned nespálí jemné kořínky. Poté už je to snadné, stačí se jen držet pokynů dávkování. Pokud máte z tújí živý plot, vždy jej zalévejte pomocí konve. Díky tomu se živiny uvolní, začnou pronikat do půdy a váš živý plot bude krásný a zdravý.

Související články

Zdroje: https://www.topthuje.cz/pestovani-thuji/, https://www.garlo.cz/clanky/pestovani-tuji/