Jak přilepšit sazeničkám z parapetů?

Předpěstování sazeniček zeleniny i okrasných květin mají Češi v malíku. Krásných čtvero ročních období nám mohou jiné národy závidět, ale pro pěstování teplomilných rajčat nebo paprik se zas tolik nehodí. Proto nezbývá než uspíšit růst, aby měla zeleň dostatek času na vývoj, násadu na květ i tolik očekávanou tvorbu a zrání plodů.

K tomu, aby šlo všechno podle plánu, pěstitelům také pomáhají různá hnojiva. Nejen syntetická průmyslově vyráběná, ale také masově produkovaná organická hnojiva i podomácku připravované zákvasy a různě jinak zpracované nejčastěji organické odpady, které ale mají to správné složení a rostliny díky nim budou prospívat.

Jednoduché hnojivo pro sazeničky i větší rostliny si můžete snadno připravit i doma. Chilli farmer vám na svém YouTube kanálu představuje krátký příspěvek o výrobě hnojiva z vaječných skořápek. Podívejte, jak na to.

Zdroj: Youtube

Přihnojování sazenic se nesmí přehnat

Semínka se schválně vysévají do málo výživného substrátu. Lépe díky tomu klíčí a semenáčky dorostou do velikosti, kdy je možné jejich přepichování. Přepichování čili pikýrování je možné v době, kdy mají rostlinky již několik pravých lístků.

Obecně platí, že hnojiva je vhodné aplikovat nejdřív dva týdny po přesazení, a to i u jakýchkoli dospělých rostlin. Každá zeleň potřebuje čas na zakořenění, přesazením poškozený kořenový systém by mohl aplikací hnojiv trpět. Patrně u méně agresivních hnojiv z organických zbytků, nehrozí popálení či jiné poškození kořenů případným přihnojením, ale není důvod rostlině sypat hnojivo, když jej kořeny nemohou dobře vstřebat.

V případě předpěstování to znamená, že byste neměli hnojit právě přepíchané čili pikýrované sazeničky a s hnojivem byste měli ještě počkat. Ale jak je to se semenáčky před pikýrováním? Mají se hnojit? Na toto téma vznikla řada doporučení sepsaná na základě zkušeností Iowské státní univerzity, kde k pěstění používají výhradně organická hnojiva. Univerzita k zahradničení nepřistupuje striktně akademicky, ale samozřejmě ve svých prostorách provozuje pěstírny, které slouží k pozorování a aplikaci laboratorních zjištění. Jaká pravidla doporučují?

Hnojení semenáčků před pikýrováním

Hnojení může rostlinu zbytečně stresovat, a proto není žádoucí, dokud je velmi malá. První hnojení je možné až v době, kdy první dva čili děložní lístky vadnou a sazenička má alespoň několik pravých lístků. Obyčejně je v té době zhruba 7 cm vysoká, ale výška se může různit podle druhu zeleně.

Sazenice doma ani na záhonu nehnojíme, když mají například zhoršené podmínky vlivem počasí. To může představovat například období sucha. Hnojení je ideální tekutými hnojivy vždy na zmáčenou půdu. Příliš suché prostředí a vysoké teploty vedou k popálení.

Pokud používáte průmyslová hnojiva, snažte se smáčet pouze půdu pod rostlinou. Je to vždy lepší a předejdete zbytečnému možnému popálení lisů.

Obvykle se doporučuje sazenice přihnojovat každé dva až tři týdny. Postupujte vždy podle návodu na obalu. U přírodních organických hnojiv je lepší také dodržovat obezřetnost, ale možnost, že rostlinu přehnojíte je významně nižší.

Související články

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, extension.iastate.edu