Pokud se chcete dočkat bohaté úrody česneku, měli byste znát správný čas jeho sklizně. Jinak byste se totiž mohli úplně zbytečně o zralý česnek připravit či ztratit jeho kvalitu a trvanlivost. Každý druh má totiž svůj vlastní čas a zpravidla o něm dá včas zřetelně vědět. Správně sklizený a skladovaný česnek vám pak s přehledem vydrží i celý rok.
Jak poznat, kdy je ten správný čas pro sklizeň česneku, se dozvíte z následujícího videa:
Proč je nutné sklidit česnek včas
Pokud česnek necháte v půdě příliš dlouho, postupně ztrácí svou kvalitu a zcela jistě vám nevydrží dlouho čerstvý i při dobrém skladování. Čím déle je česnek v půdě, tím rychleji se začne rozpadat a často i plesnivět. A navíc se vám bude i poměrně nekomfortně sklízet. V případě, že česnek sklidíte příliš brzy, prodlouží se čas jeho sušení a stejně obvykle řádně nevyschne.
Kdy je ten správný čas?
V každém případě se vždy řiďte odrůdou, kterou máte na záhonu. Běžně česnek dozrává v období 16 až 36 týdnů po výsadbě, ale u každého druhu se to trochu liší. Ovšem jistým signálem, jak správný čas sklizně poznáte, je chování česnekové natě. V době dozrávání poměrně rychle usychá a postupně i žloutne.
Česnek paličák
Jestliže pěstujete tento druh česneku, jeho květenstvím je palice. Během doby vegetace by se měly odstříhávat. Je totiž žádoucí, aby rostlina dávala sílu do cibule a ne do těchto květů. Česnek paličák mívá zpravidla větší stroužky, které jsou pravidelně uspořádané kolem pevného středu a chuťově je jemnější. A jak poznat, kdy ho sklízet? Poznáte to podle toho, že rostlina má už pouze 5 dužnatých listů a 4 až 5 vrstev slupek.
Česnek nepaličák
Nepaličák se liší od paličáku tím, že nemá tuhý střed a jednotlivé stroužky jsou zpravidla poskládané do spirály. Také nikdy nekvete. V tomto případě se česnek sklízí, když má převážná část na záhonu polehlou nať. V tuto dobu mívá česnek zhruba 3 až 4 slupky.
Jak česnek sklízet
Jakmile bude česnek vykazovat výše popsané signály, vyberte si ke sklizni den, kdy je sucho a slunečno. Před vytažením každého česneku je dobré v jeho okolí nakypřit půdu, aby nedošlo k poranění česnekových palic. Rostlinu pak stačí už jen jemně povytáhnout nad zeminu. Česnek pak jemně očistěte od hlíny a nechte jej alespoň půl dne osychat volně rozložené na záhoně nebo na jiném slunném místě.
Sušení česneku
Vpodvečer česnek posbírejte a rozložte je na suchém a stinném místě, kde dostatečně proudí vzduch. Česnek můžete také svázat provázkem do copu a zavěsit do volného prostoru, například na trám. Nikdy nezbavujte česnek natě, protože z ní rostlina stále čerpá energii.
Související články
Zdroje: www.zahrada-centrum.cz, www.adbz.cz, www.sazenicka.cz