Zdroje: nkz.cz, permaseminka.cz, zahradkarskaporadna.cz
Papriky patří k tomu druhu zeleniny, který na své zahrádce každoročně pěstuje celá řada zahrádkářů. Nejčastěji se papriky sázejí už na konci února, přičemž doba sklizně nastává v srpnu. Pokud si ale chcete své domácí papriky vychutnat již nyní, můžete se do jejich sklízení pustit podstatně dříve. U paprik se totiž rozlišují dva stupně zralosti.
Technická zralost paprik
Papriky se dostávají do dvou stádií zralosti. Prvním z nich je zralost technická, během které už je možné papriky konzumovat, přestože tomu například jejich barva úplně neodpovídá. Papriky v technické zralosti jsou většinou zelené či zelenožluté. Technicky zralé papriky jsou mnohem křupavější a šťavnatější než papriky zcela vyzrálé. Dokonale se tak hodí například pro konzumaci za syrova, anebo pro naplnění masem a následné upečení.
Technickou zralost můžete velmi jednoduše rozeznat. Vezměte papriku do ruky a mezi prsty ji lehce zmáčkněte. Ucítíte-li jemné křupnutí, papriky můžete sklízet, pokud ovšem budou plody ještě tvárné a plastické, je třeba několik dní na sklizeň vyčkat. Papriky v takovém případě totiž nejsou zcela zralé.
Výhody sklizně v technické zralosti
Kromě toho, že jsou papriky v technické zralosti mnohem pevnější a křupavější, má jejich sklizeň v tomto stádiu ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Když totiž takové papriky odtrhnete, na místě odtržení brzy začne rašit nový květ a vy se tak za jednu sezónu dočkáte mnohem štědřejší úrody. V opačném případě rostlina investuje spoustu energie do růstu semen, který je na živiny natolik náročný, že jich keři nezbyde dostatek na bohatější úrodu.
Botanická zralost
Na druhou stranu botanická (zvaná též biologická) zralost znamená, že je plod již zcela vyzrálý. Je krásně barevný a také podstatně sladší. V botanické zralosti se papriky sklízejí nejčastěji. I když ne na každý pokrm se tyto papriky hodí. Jak bylo zmíněno, například do salátů se více hodí papriky ve své technické zralosti, kdy křupou a jsou šťavnaté.
Papriky v botanické zralosti se na druhou stranu více hodí na zavařování, pečení anebo nakládání. Skvělé jsou také do polévek a omáček.