Zastřihávání maliníku provádíme nejlépe v zimě
Zdroj: Profimedia

Kdy zastřihávat maliny: Jasný návod, jak poznat perfektní čas

Střih malin není nijak složitý, ale je důležité vybrat ten správný čas. Jak ho poznat se dozvíte v dnešním článku.

Zdroj: www.express.co.ukgarlo.czwww.nasezahrada.com

Ostružník maliník se dá pěstovat skoro na celém území České republiky. Výjimku tvoří oblasti nad 650 metrů nad mořem a oblasti, kde spadá teplota pod -20 °C. Maliníku se nelíbí ani větrná místa. Nejraději mají slunné stanoviště. Dobře se mu nepovede v jílovitých a příliš mokrých půdách. Rostlina bude vyžadovat nějakou opěru, kam ji můžete přichytit, protože s výškou 170 cm by se ohnula k zemi (některé moderní odrůdy oporu nepotřebují). Je doporučováno k maliníku přihrnout mulč v podobě pilin, lesní hrabanky nebo mulčovací kůry, aby neprorůstal plevel.

Co ke střihu malin potřebujete

Rozhodně si připravte zahradnické nůžky, ale pokud jsou tupé, nepoužívejte je a nejdříve je nabruste. Pokud to neuděláte a do díla se přesto pustíte, koledujete si o různé nemoci, které mohou maliník napadnout. Proč? Protože tupé nůžky nestřihnou šlahoun čistě, vzniknou rozklížené pahýly.

Druhým pomocníkem budou rukavice, popíchané ruce nikdo mít nechce.

Maliník je potřeba zastřižením připravit na další sezonu Maliník je potřeba zastřižením připravit na další sezonu Zdroj: Profimedia  

Kdy na maliny s nůžkami vyrazit a jak na sestřih

Záleží na tom, jakou odrůdu na zahrádce máte. Ale i přesto se názory na střih maliníku různí. Někdo tvrdí, že se nemají stříhat na podzim, druhý tvrdí to samé o jaru. Obecně zahrádkáři tvrdí, že nejlepší je zástřih maliníku provádět v zimě. 

Jestli se jedná o keř jednouplodící, po dozrání plodů šmikněte u země všechny odumřelé šlahouny, ty už plodit nebudou. Stejně postupujte i u nových, ale slabých výhonů, ostatní silné si hýčkejte, budou plodit v příštím roce. 

Pokud máte rostlinu remontantní (ta plodí na letošních výhonech od léta až do podzimu), tak jak šlahouny postupně narostou, tak postupně i plodí. Po sklizni udělejte krátký proces s celým maliníkem! Střihněte ho zhruba tři centimetry od země a víc neřešte.

Maliny jsou oblíbeným letním ovocecm Maliny jsou oblíbeným letním ovocecm Zdroj: Profimedia

Odrůdy 

V dnešní době je na výběr velké množství vyšlechtěných odrůd, které jsou žluté, černé, červené, nemají moc trnů a mají velké plody. Například to jsou maliníky:

1. Aroma Queen: dvakrát plodící odrůda, která vám poskytne červené plody. Plody jsou velké a chutnají podobně jako lesní maliny. Plodí od půlky srpna a podruhé v říjnu. Tato odrůda nepotřebuje opěru.

2. Tayberry Buckingham: jedná se o malinoostružinu, která byla vyšlechtěná ve Velké Británii, což je možná z názvu jasné. Červené plody mají až 5 centimetrů, jsou šťavnaté a sladké. Sklizeň probíhá od půlky června do konce července.

3. Fall Gold: má žluté až oranžové plody a narozdíl od jiných maliníků, má málo trnů. Na jednoletých šlahounech si můžete pochutnat od září do poloviny října a na dvouletých výhonech od půlky července.

4. Apricot: plody mají meruňkovou barvu. Šlahouny rostou vzpřímeně a nevyžadují oporu. Plody dozrávají od začátku srpna (dle oblasti) až do prvních mrazů.

5. Laszka: moderní odrůda, která se pyšní plody o velikosti 4 cm. Plodí na dvouletých šlahounech, které jsou jemně trnité. Plody dozrávají na začátku června.

 

Akční letáky