Existuje celá řada rostlin, které v průběhu zimy dokážou za pomoci sněhu a ledu vytvořit na naší zahradě kouzelnou podívanou. I tehdy, pokud jsme na zahradě zanechali zajímavá zákoutí anebo osazené mísy či jiné mrazuvzdorné nádoby, mráz a sníh je dokonale promění.
Rozprašte vodní mlhu
Když miniaturní zahrádku v květináči potáhne lehounký závoj jinovatky anebo ledových krystalků, nabídne nám nevšední podívanou. Pokud zima s tímto čarováním poněkud otálí, můžeme jí pomoct s aranžováním i my. Stačí, když nad rostlinami a dekoracemi v mísách rozprášíme vodní mlhu, jakmile teplota venku poklesne pod bod mrazu. Jen musíme být opatrní, aby se tato vodní mlha nedostala nad schody nebo dlaždice: po zamrznutí by nás čekalo nechtěné kluziště.
Bizarní tvary poblíž vodních prvků
V blízkosti vodní plochy, například zahradního jezírka, potoka, který protéká vaší zahradou anebo u malého mokřadu často spatříme až bizarní tvary vzniklé namrzáním velkého množství vody na okolních rostlinách. Proto se vyplatí u zahradní vodní plochy ponechat co nejvíce odkvetlých rostlin mokřadního pásma.
Zabalené do závoje jinovatky jsou nejkrásnější
Hlávky štětky soukenické, bělotrnu anebo máčky a dalších bodláků, traviny jako pampasová tráva anebo hakonechloa, i na větvích stromů uschlé barevné plody jako jsou jeřabiny, šípky, plody kaliny obecné, dřínky nebo předčasně vykvetlá čemeřice či sněženky jsou pastvou pro oči, ulpí-li na nich miniaturní krápníčky ze zamrzajícího deště anebo je potáhne tenký film mrznoucí jinovatky.
K nejkrásnějším aranžmá vytvořených z mrazu patří odkvetlé rostliny s velkými okoličnatými květenstvím, jako jsou například kmín, kopr, anýz, bedrník, koriandr. Rovněž opomenuté květy neodstřižených semeníků echinacei, květy nebo poupata růží anebo laty květů na podzim kvetoucích hortenzií vytvářejí pod mrazovou pokrývkou úžasnou příležitost například k focení velmi netradičních makro fotografií. Pokud vám zima připraví mrazovou a sněhovou nadílku i na vaší zahradě, využijte tuto příležitost a zkuste tu krásu zvěčnit natrvalo na svých fotkách.
Využijte mráz ve svůj prospěch
Velmi působivou podívanou pro všechny příchozí vytvoříte jednoduše pomocí ledových luceren. Stačí, když kolem přístupové cestičky k domu anebo na schodech před vstupem rozmístíte jednoduše vytvořené ledové lucerny osvícené miniaturními čajovými svíčkami.
Materiál na výrobu ledové lucerny
- 2 prázdné plechovky každou jiného průměru
- drobné červené bobule (mohou být i umělé)
- pár větviček chvojí
- lepicí pásku
- kamínky nebo štěrk na zatížení
Do větší plechovky vložte plechovku menší a mezi plechovky nasypte ozdobné červené plody a vložte malé větvičky chvojí. Do menší středové plechovky nasypte kamínky nebo štěrk, abyste ji dostatečně zatížili. Přes horní okraje obou plechovek na několika místech nalepte pásku, abyste zajistili vytvoření stejně tlusté vrstvy ledu po celém obvodu vznikající lucerny. Poté vlijte do meziprostoru mezi oběma plechovkami vodu, a dejte ven na mráz zmrznout. Jakmile je lampa z ledu dokonale promrzlá, odstraňte lepicí pásky a plechovky a dovnitř lampy z ledu vložte zapálenou čajovou svíčku.
Mrazivý dekorativní prvek do interiéru
Pokud byste si snad chtěli přinést domů do interiéru nějaký mrazivý dekorativní prvek, pak doporučujeme vykouzlit jej na rostlinách, věncích a dalších dekoracích pomocí jinovatky ve spreji. Seženete ji pod znávem ledové květy na sklo, cena se podle velikosti pohybuje v rozmezí 100- 200 Kč. Sprej se s oblibou využívá i pro dekoraci oken či zrcadel.