Africká fialka (Saintpaulia ionatha) je vyšlechtěna do stovek kultivarů s květy nejrůznějších barev a velikostí. Mohu být i plné, nebo se zvlněnými okraji.

Pěstování

  • Fialka potřebuje dostatek světla s rozptýlenými slunečními paprsky, ideální místo parapet východního nebo severozápadního okna, pod kterým ovšem netáhne – průvan jí nesvědčí.
  • Teploty jí vyhovují mezi 18-24 °C, v době klidu snese pokles až na 15 °C, přičemž musíme snížit i zálivku.
  • V zimě spolehlivě pokvete, pokud jí den jí prodloužíme den umělým osvětlením nejméně na 14 hodin.
  • Jednou za dva týdny fialku přihnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
  • Substrát jí svědčí lehký, s příměsí vermikulitu. Lépe kvete, pokud je květináč prokořeněný, proto při přesazování volíme květináč nejvýše o třetinu větší, než je průměr kořenového balu rostliny.
  • Rostliny lze namnožit listovými řízky nebo dceřinými růžicemi.

Jak správně zalévat?

Měkkou vodou fialku zaléváme do podmisky nebo pod listy (pomůže nám konvička s dlouhým zobánkem), svrchu je nemáčíme. Substrát udržujeme jen mírně vlhký, povrch občas necháme proschnout.

Chlupatým listům fialky nesvědčí ani intenzivní rosení, ovšem vlhký vzduch má ráda a podpoříme jím kvetení. Vzdušnou vlhkost zvýšíme pomocí odpařovače, zvlhčovače vzduchu nebo mlhovací fontánky. Rostlinu, nebo ještě lépe celou skupinku rostlin, můžeme postavit do větší mísy vyplněné oblázky. Ty zalijeme vodou a na ně postavíme květináče i s podmiskami. Voda v míse nebude do květináčů vzlínat, ale bude vláhu odpařovat kolem rostlin.