Letní prořezávání stromů a keřů se provádí zejména v srpnu. Proto si sežeňte obouruční nůžky, zahradnickou pilu a ještě nůžky – jednoručky na odstraňování malých výhonků. A můžete se pustit do díla! Letní řez spočívá v odstraňování letorostů, které rostou kolmo vzhůru (říká se jim také vlky). Pryč ale musí i větve, které rostou dovnitř koruny stromů a zabírají prostor nad plodovými větvemi. Kvůli tomu by hrozilo, že ovoce pořádně nedozraje a úroda bude menší. Které stromy a keře potřebují vaší pomoc?

Ve videu se dozvíte důležité informace o letním prořezávání ovocných stromů:

Zdroj: Youtube

Jabloně a hrušně

Jádroviny mají sice svůj hlavní řez za sebou ještě z doby, kdy měly vegetační klid. Ale v létě je potřeba odstranit přerostlé a kolmo rostoucí větve (vlky). Výhodou jabloní a hrušní je, že je můžete upravovat po celý rok. Naštěstí netrpí klejotokem, jako je to třeba peckoviny.

Peckoviny ve velkém

U švestky, třešně nebo višně neváhejte a seřežte je hned po sklizni. Nejpozději ale do poloviny září. Když to nestihnete, nechte si tuto práci raději na jaro. Letní řez u peckovin spočívá hlavně v odstraňování letorostů. Jen dejte pozor, každý strom je jinak citlivý na řez a potřebuje jinou péči.

Třešně a višně

Chystáte se odlehčit třešni? Pak byste měli vědět, že tenhle stromek nesnáší hluboký řez. Proto s citem odstraňte celé větve, které zbytečně zahušťují korunu. Višeň je o něco komplikovanější a počítejte s tím, že se u ní trochu zapotíte. Strom má totiž sklon k vyholování větví, proto je na místě, abyste odstranili všechny dlouhé nebo odplozené výhony. Korunu višní udržujte každoročně prosvětlovacím řezem.

Slivoně, renklády a mirabelky

V případě téhle trojice se nebojte zkrátit výhony o třetinu nebo dokonce polovinu. Větve tak posílí a nebudou se lámat pod tíhou zrajících plodů. Navíc koruna se řezem prosvětlí, což je u ovocného stromu více než žádoucí.

Broskve a meruňky

Ani jeden z těchto ovocných stromů není žádný choulostivec. Letní řez oba snášejí s důstojností hodnou krále zahrady. Pokud broskvi nebo meruňce dopřejte hluboký řez, jen tím podpoříte bohatost nasazení plodů. Jen jedno malé varování: korunu nikdy netvarujte do pyramidy! Daleko vhodnější je kulatý sestřih, protože jedině tak se k plodům dostane více slunce.

Vzrostlý ořešák

Teď je ten nejlepší čas upravit jeho korunu. Ale buďte decentní, ořešák si na šetrné zacházení velmi potrpí. Nezapomeňte jeho rány ošetřit latexem. Zamezíte tak jejich zahnívání.

Ozdobné keře

Máte na zahradě vistárii, trubač nebo jasmín? Odstraňte z nich každý třetí letorost. Letorosty, které ponecháte, kraťte na tři až čtyři očka. Výhon odstřihněte těsně za listem. Díky tomu odlehčíte keři a podpoříte jeho kvetení.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: www.gardenersworld.com, www.living.iprima.cz, www.receptyprimanapadu.cz