Řídíme se samozřejmě osobním vkusem a vybíráme keře, které se nám líbí. Ale zapomínat bychom neměli ani to, že jaro včetně předjaří je poměrně dlouhé a že by bylo dobré, kdyby keře kvetly postupně a zahrada byla stále živá, barevná a zajímavá. Mnoho krásných keřů totiž kvete souběžně, takže poskytují jen krátkodobý efekt.

Keře kvetoucí v březnu

Dřín (Cornus mas) vykvétá drobnými žlutými kvítky. Jsou sice drobné, ale je jich velké množství. Dřín je také hezká zahradní solitéra. K jeho výhodám patří nenáročnost na pěstování i na podmínky stanoviště. Roste i v horší půdě, snáší slunce i polostín.

Od konce března v dubnu kvete i zlatice (Forsythia), která patří k nejtypičtějším jarním keřům vůbec. Mezi zvlášť pěkné druhy patří zlatice prostřední (F. x intermedia), která má i několik pěkných kultivarů, například časně kvetoucí Beatrix Farrand s obřími květy.

Spolu se zlaticí vykvétá i nenáročný, trnitý, mimo období květu i celkem nenápadný kdoulovec (Chaenomeles). Květy má krásné, velké, nejčastěji lososové nebo oranžové. Dobře doplňuje zlatavé květy zlatice.

Keře kvetoucí v dubnu

Tento měsíc vykvétá i celá řada zástupců rodu Prunus, kam řadíme mnohé mandloně, slivoně a višně. K cenným keřům patří zákula neboli kérie japonská (Kerria japonica), zejména pak její kultivar Pleniflora s plnými, jasně žlutými kvítky připomínajícími kulatá klubíčka. Kérie je nenáročná, snese slunce i polostín, vybíravá není ani na půdu. Vytváří svěže zelené pruty a rychle se rozrůstá.

Keře kvetoucí v květnu

V tuto dobu už vykvétají krásné štědřence (Laburnum). Jsou to nápadné, vzpřímené keře, které bývají vysoké až 5 m. Květy mají zlatožluté a v bohatých hroznech. Štědřence preferují teplejší polohy a dostatek slunce. Půdy by měly být propustné s obsahem vápníku. K nejlepším patří kříženec štědřenec Watererův (Laburnum x watereri), zejména pak kultivar Vossii, který má květy dlouhé až 40 cm.

Současně se štědřenci vykvétají i šeříky. Mají krásné velké, nejčastěji lila nebo fialové květy, které omamně voní. Nejběžnějším druhem je šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá až do výšky 6 m. Existuje ale i velká řada kultivarů s květy nejrůznějších barev. Některé se používají také k řezu a pro rychlení. Velmi cenným druhem je šeřík čínský (Syringa chinensis), který je o něco nižší a velmi hustě větvený. Téměř neodnožuje, což může být ve smíšených výsadbách s trvalkami velkou předností.

Kvetou ale také azalky a rododendrony. Tyto nádherné keře vypadají nejlépe ve skupinách i jako solitéry. Květy mají zpravidla veliké v zářivých pastelových barvách. Podmínkou jejich úspěšného pěstování je propustná půda s kyselým pH, mírný polostín a chráněné stanoviště.

Ale asi k nejkrásnějším keřům kvetoucím v květnu patří mandloň trojlaločná (Prunus triloba), která pochází z Číny. Dorůstá do výšky 2 m, je rozložitá a hustě větvená, květy má krásně růžové a plné. Často se štěpuje na slivoňovou podnož a vytváří tak malé stromečky s korunkou.