obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kniha 1000 nápadů a rad pro zahrádkáře poslouží začátečníkům i pokročilým

Přejete si mít po ruce knihu, která vám poradí se zahradničením od A až do Z? Knihu, která bude nejen zdrojem inspirace, ale také vám ochotně odpoví na spousty nejrůznějších otázek? Pak je 1000 nápadů a rad pro zahrádkáře určeno právě vám.

Nová zahradnická encyklopedie je naplněná užitečnými informacemi od první do poslední stránky. Bude vám věrným průvodcem a rádcem při zakládání i udržování okrasné i užitkové zahrady, zodpoví všechny otázky a přinese vrchovatou porci inspirace. Jako by vedle vás stál zkušený zahradník, kterého nic nezaskočí a čerpá z desítek let praxe. Můžete se na něj spolehnout, odpoví a poradí vám vždy a ochotně. Má nezvykle široký rozhled a spoustu nápadů.

Máte zelené ruce?

Pokud vše pod vašima rukama vesele roste a kvete, najdete v knize spoustu námětů na to, jak svůj talent dále rozvíjet a využít jej k tvorbě krásného a harmonického okolí. Ale i pokud máte pocit, že se vám pěstování nedaří, nemusíte se hned vzdávat. S dobrými radami a podrobnými návody, které vám při pěstování i plánování zahrady povedou krok po kroku, brzy zjistíte, že se vám začíná dařit a práce přináší sladké plody.

rady využije jak malá tak velká zahradnice rady využije jak malá tak velká zahradnice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Encyklopedie se širokým záběrem

Cokoli potřebujete vědět, najdete v přehledně, abecedně řazených heslech, která jsou dále členěna na jednotlivá podhesla.

  • Dostane se vám odborných rad pro pěstování široké škály okrasných i užitkových rostlin od letniček po stromy. Napomohou vám při výběru rostlin i jejich pěstování.
  • Praktická doporučení vám pomohou úspěšně plánovat zahradu, vybudovat terasu, jezírko, skalku…
  • Budete vědět, jak si poradit s desítkami nejrůznějších chorob a škůdců i s plevelem.
  • Získáte přehled o veškerém zahradnickém náčiní, které vám usnadní práci, i osvědčených postupech.
  • Dozvíte se, jak na zahradu přilákat užitečné pomocníky, jako jsou ptáci, hmyz, obojživelníci a jak zahradu udržovat zdravou a krásnou přirozenými postupy.
  • Kniha neopomíjí ani malé zahrádky na balkóně a oblíbené pokojové rostliny.

zahrada má tisíce variací zahrada má tisíce variací Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jednotlivá hesla představují rostliny, zahradnické postupy, nářadí a pomůcky, zahradní styly a mnoho dalších témat.

Vícestránkové celky jsou pak věnovány obecnějším, rozsáhlým tématům, jako jsou ústřední rostliny zahradní architektury, práce s paletou barev na zahradě, se stinnými kouty a podobně.

Další zpestření přináší kapitolky o fotografování květin na zahradě, o péči o řezané květiny, o zkrášlování zahrady nejrůznějšími doplňky, o výběru příjemného zahradního nábytku, u jednotlivých rostlin se dozvíte i zajímavosti z jejich historie a legendy, jež je provázejí… témat je opravdu velmi mnoho.

Nápady a rady jsou doplněny i stovkami fotografií a ilustrací, které poslouží pro lepší představu. Neubírají však zbytečně moc místa textu, který díky tomu dokázal obsáhnout neuvěřitelně širokou škálu informací, které se vám při zakládání a udržování zahrady budou hodit.

zkrášlování zahrady dobovými květináči zkrášlování zahrady dobovými květináči Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Duhová tabulka a další překvapení

V knize oceníte i užitečné tabulky. Například skoro každý zná starou dobrou radu, že na zahradě by měly rostliny kvést od jara až do podzimu, aby byla krásná. Všechny druhy proto nesmějí kvést najedou, ale postupně si předávat štafetu, a podle toho je musíme vybírat. A velkou roli hrají i rozmanité barvy květů, díky kterým můžete tvořit zahradu jako obraz. Ale v praxi nebývá vůbec snadné vybrat tu správnou kombinaci druhů, zjistit u každého dobu květu…

V knize 1000 nápadů a rad pro zahrádkáře najdete obsáhlou tabulku, kde jsou druhy zahradních rostliny rozděleny jak podle doby květu (či plodu), tak podle barvy květů (případně, plodů, zajímavě zbarvených listů či kůry). Při plánování výsadby vám podobné praktické informace velmi pomohou a usnadní práci.

Podobné praktické tabulky se zabývají například doporučenými vzdálenostmi výsadby sazenic různých druhů zeleniny, podzimními barvami a tvary okrasných dřevin a řadou dalších užitečných shrnutí.

1000 nápadů a rad pro zahrádkáře


 

1000 nápadů a rad pro zahrákáře můžete zakoupit na Reader´s Digest

Akční letáky