obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kniha ABC úspěšného zahradníka rozvine váš talent pro zahradničení

Úspěšným zahradníkem se stane každý, kdo rostlinám rozumí. Nový knižní průvodce zahradničením plný cenných rada a ilustrovaných návodů vydá za celou knihovničku – nabízíme malou ochutnávku.

Tato mimořádně obsáhlá a pečlivě připravená kniha je hlubokou studnicí znalostí pro začátečníky, ovšem obohacení a inspiraci nabízí i zkušeným a tvořivým zahradníkům. Na 650 stranách nabízí srozumitelné a kompletní rady ze všech oblastí zahradničení a 2750 názorných ilustrovaných návodů. Poradí s pěstováním zeleniny i ovoce, letniček i trvalek, se zakládáním i udržováním rozmanité okrasné zahrady, doporučí jak zahradničit v souladu s přírodou, jak využívat skleník, množit rostliny...

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Zdraví roste na záhoně, aneb pěstujte zeleninu chytře

V kapitolách o zeleninové zahrádce se mimo jiné dočtete jak vylepšit půdu, jak zeleninu vysévat a vysazovat nebo jak ji v souladu s přírodou chránit před škůdci.

 • Poznáte tajemství správného střídání plodin, které brání únavě půdy, a vhodného sousedství rostlin, které si navzájem pomáhají.
 • S podrobným návodem na pěstování a sklízení mnoha druhů plodové, kořenové i listové zeleniny se snadno dočkáte úspěchu.

Nechybí ani zajímavosti - víte, že jako zeleninu lze použít i listy pampelišky, které získají lahodnou chuť díky bělení? Nebo že slunečnice topinambur a čistec hlíznatý dávají zdravé jedlé hlízy, zatímco lebeda zahradní je pozapomenutá, ale zdravá a nenáročná listová zelenina?  

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Česnek dovážený z Číny se nedá s naším domácím co do řízu i vůně srovnávat, tuzemští pěstitelé však ani nestačí pokrýt poptávku. Pokud si česnek vypěstujete doma, bude nejlepší a navíc chemicky neošetřený. ABC úspěšného zahradníka vám v tom, stejně jako u desítek dalších druhů zeleniny, pomůže radou i obrazem. Základem pro úspěšné pěstování česneku je kvalitní, spíše lehká půda - místo složitého upravování příliš těžké a vlhké či naopak suché půdy však můžete při sázení stroužků použít jednoduchý, generacemi ověřený trik na obrázku výše.

 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sladké plody vlastního sadu

Podobně jako zeleninovou zahrádku si můžete s pomocí této knihy založit krásný a plodný ovocný sad. Při péči o stromy a keře oceníte podrobné obrazové návody na:

 • prořezávku
 • zmlazování starých zanedbaných stromů
 • tvarování ovocných stěn
 • podpírání úrodou obtížených větví

Pokročilí najdou na stránkách pro odborníky například i obrazové návody na roubování. Samozřejmě nechybí ani kompletní návody pro pěstování jednotlivých druhů ovocných stromů i keřů.

 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Díky srozumitelným  ilustrovaným návodům si rovněž poradíte nejen s výsadbou a pěstováním, ale i s prořezávkou rozmanitých okrasných dřevin. Řada z nich bez pravidelného řezu ztrácí svou hustotu a tvar či bohatost kvetení, ale mnoho pěstitelů přesto zaváhá, když má vzít do ruky zahradnické nůžky. Názorně ilustrovaný postup je v takovém případě nejlepším pomocníkem. Pak si suverénně poradíte s tvarováním komule, čilimníku, tavolníku, drišťálu, plaménku, svídy, skalníku, janovce, lýkovce, zlatice, trojpuku, hortenzie, zákuly, levandule, škumpy,okrasných vrb, bezu, pámelníku, tamaryšku, weigelie, vistárie – neboť pro každý z těchto druhů i keře další najdete podrobný ilustrovaný postup řezu.

 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zajímavé nápady pro tvůrčího ducha

Opory pro poléhavé rostliny mohou mít mnoho podob. Kromě úhledných konstrukcí z bambusových tyček v knize naleznete například i originální tip na konstrukci z obyčejných větví, jež ani není třeba nijak upravovat – pouze zapíchnout do země a zalomit. Výsledek působí překvapivě esteticky a neotřele. Stovky podobných nápadů vám usnadní práci a pomohou vytvořit zahradu nejen krásnou, ale i jedinečnou.

 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Oázu plnou rostlin vytvoříte i s malými finančními náklady

Pokud si přejet vytvořit krásnou zahradu plnou zeleně a květů, nebo balkón vyplnit květináči či byt pokojovými rostlinami, investice do sazenic a semen nejsou malé. Kdo se však naučí rostliny úspěšně rozmnožovat, vypěstuje si časem zelenou oázu téměř zadarmo – stačí jedna zakoupená sazenice či řízek od souseda. S knihou ABC úspěšného zahradníka, která nabízí mnoho rozmanitých způsobů této napínavé činnosti, se naučíte rostliny množit jako profesionálové. Na obrázku výše je například vidět, že hřížit lze nejen v zemi, kdy se větvička keře ohne, zatíží a nechá v naříznutém místě zakořenit. Pokud až ji k zemi ohnout nelze, můžete použít zajímavou metodu vzdušného hřížení.

Zelené šaty pro dům, plot i staré stromy

Popínavé rostliny mají výjimečnou schopnost proměnit dům i zahradu v okouzlující a romantické místo. ABC úspěšného zahradníka vám poradí jak pěstovat jednotlivé druhy, kam se hodí, jak připravit opory. Ovšem budete také vědět, že u loubince čili přísavníku, břečťanu a hortenzie řapíkaté by to byla zbytečná práce, protože tyto popínavé rostliny žádné opory nepotřebují. Samy jako neúnavní horolezci šplhají po zdech a bez pomoci se jich dovedou pevně přichytit.

Pergoly, ploty i zdi vděčné popínavé rostliny ovíjejí často. Napadlo vás však někdy, jak krásně některé liány působí na kmeni starých stromů? Jak postupovat při šití nových šatů pro starý strom vám nový zahradní průvodce také poradí.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Brána do zeleného světa

V knize ABC úspěšného zahradníka nechybí ani rozvaha jak zahradu podrobně naplánovat a založit. Dále zde naleznete:

 • výčet užitečného nářadí a zahradní techniky
 • podrobné kapitoly o pěstování rostlin ve skleníku, o pěstování orchidejí, sukulentů, pokojových rostlin
 • ilustrovaný přehled mnoha druhů bylin i dřevin se stručnými informacemi nezbytnými pro jejich pěstování
 • podrobný výčet plevelů, škůdců a chorob, které díky fotografiím, nákresům i popisům snadno odhalíte a budete umět své rostliny i vyléčit
 • shrnutí všech důležitých úkonů v jednotlivých měsících roku

A co je přínosné i velmi sympatické ― celá kniha je prodchnutá blahodárným moderním trendem, kterým je efektivní zahradničení v souladu s přírodou. Místo herbicidů a pesticidů nabízí chytré přirozené postupy, jak udržet zahradu zdravou a krásnou. Dozvíte se například, že zatímco většina rostlin ke svému růstu dusík, základní živinu, spotřebovává, některé bobovité rostliny jej dovedou do půdy naopak dodávat. Pokud je pěstujete a po sklizni ponecháte  kořeny v půdě, přirozeně ji pohnojíte. Tyto rostliny totiž v kořenových hlízkách hostí bakterie, díky kterým dovedou poutat vzdušný dusík, využívat jej a přebytky do hlízek dokonce ukládat.  

Akční letáky