obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Konopný olej, semínka a protein: pro zdraví, krásu i mlsné jazyky

Technické konopí, tedy konopí seté s minimem psychoaktivních látek, neslouží jen ve stavitelství, energetice nebo textilním průmyslu. Poskytuje mimořádně zdravá a chutná semena, ze kterých se lisuj i olej.

Ačkoli jsou i nasycené tuky, jako je máslo a sádlo, znovu brány na milost, důležitá role tuků nenasycených se nemění – naše tělo je potřebuje. Chrání buňky a jejich membrány, působí protizánětlivě, mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi a sloužit jako prevence aterosklerózy, cukrovky i některých forem rakoviny. Konopný olej navíc prospívá nejen celkovému zdraví, ale i pleti a vlasům – a to jak při vnitřním, tak zevním užívání.

Olej z konopí

Konopná semena (přesněji nažky) jsou velmi bohatá na olej, který z nich byl odedávna lisován. Hodil se jak do kuchyně, tak k výrobě barev, ošetření dřeva, na svícení, jako přídavek do mýdel. Moderní výzkumy ukázaly, že za studena lisovaný konopný olej má pro lidské zdraví blahodárné účinky - poměr obsažených devíti nenasycených mastných kyselin v něm je jako stvořený pro podporu zdraví. Podobné vlastnosti má i olej lněný, přičemž i v mnoha jiných oblastech má len podobné použití. Konopný olej má však mnohem příjemnější, lahodnou a oříškovou chuť a ještě o něco dokonalejší složení. Vyvážený poměr omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin je jeho výhodou oproti ostatním rostlinným olejům, ve kterých převládají omega 6 kyseliny. Velmi příznivé účinky má i na pokožku, kterou zvláčňuje, prospívá při ekzémech. V přírodní kosmetice se přidává i do krémů, šamponů a kondicionérů.

Konopná semínka, zdravá pochoutka

Zakoupit či vypěstovat si můžete i samotná semena, loupaná či neloupaná, která lze i nakličovat. Kromě oleje obsahují i hodnotné bílkoviny, řadu minerálních látek a stopových prvků. Jsou považována za téměř ideální výživu pro člověka a mají příjemnou oříškovou chuť. Můžete si jimi posypat jogurt, přidat je do cereálních směsí i do salátů. Pokrmy získají na výživové hodnotě i na chuti. Konopná semínka prospívají rovněž ptákům a jsou součástí směsí pro exotické i venkovní ptactvo.

Protein a vláknina

Z konopných semen se mele mouka a získává kvalitní a snadno stravitelný protein, který si oblíbili nejen sportovci. Díky obsahu širokého spektra aminokyselin přispívá k obnově svalů po námaze, přičemž ho jen zamícháte do vody nebo džusu. Snadné a rychlé užívání je výhoda, protože aby měly bílkoviny po tréninku efekt, tělu byste je měli dodat do půl hodiny (nejlépe i s troškou sacharidů). Ze zbytku semen se vyrábí zase konopná vláknina, která pomůže pročistit střeva a zasytit při dietě.

Akční letáky