Vistárie potřebuje pro svůj růst dostatečnou oporu.
Zdroj: Shutterstock.com

Konstrukce pro popínavé rostliny můžeme přichystat i v zimě

S popínavými rostlinami vytvoříme okouzlující zahradu snadno a rychle. Většina však potřebuje oporu, a pro různé druhy se hodí odlišné konstrukce. Některé vyniknou na plotě, jiné umí šplhat po drátě.

Popínavé byliny a dřeviny rychle rostou. Toho využijeme zejména v nově založených zahradách, v nichž je většina rostlin ještě velmi malá. Popínavky se hodí na pokrytí stěn, zastínění pohledů a zahradních zákoutí. Změkčují linie a dobře propojují dům a technické prvky se zahradou. Zajišťují nejen dostatek intimity, ale i příjemný stín, což oceníme hlavně v létě. Některé druhy snášejí trvalé pěstování ve nádobách, proto se hodí i jako zeleň na balkony a terasy. Pokud pokrývají stěnu domu, slouží zároveň jako izolace. V létě zamezují přílišnému přehřívání budovy a poskytují ochranu před deštěm a stálezelené druhy zajišťují nižší energetické ztráty v zimě.

Opory pro liány

Jestliže popínavky pěstujeme na konstrukci, musí odpovídat typu a druhu popínání dané rostliny. Pro různé ovíjivé rostliny (aktinídie, akébie, zimolezy nebo vistárie) jsou nejlepší svisle vedené latě, dráty a lana. Pro šlahounovité a úponkovité rostliny (křivouše, jasmíny či révy vinné) se hodí mříže a vodorovně kladené opory. Samopnoucí rostliny nevyžadují v podstatě žádnou konstrukci, po objektu se pnou sami, nejčastěji díky malým kořínkům. Patří sem například známý břečťan, který porůstá stěny, zdi nebo kmeny stromů. Nosný povrch by ovšem měl mít hrubší strukturu.

Jednoduchá konstrukce z prutu působí romanticky Jednoduchá konstrukce z prutu působí romanticky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mříže a treláže

plamének, Clemais integrifolia Gazelle, snadno vyšplhá po svislých drátech plamének, Clemais integrifolia Gazelle, snadno vyšplhá po svislých drátech Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodí pro široké spektrum popínavek. Kovové mříže velice dobře obepne přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia), lidově nazývaný psí víno, a popínavé růže. Na subtilnější treláže můžeme použít drobnolistý zimolez japonský (Lonicera japonica Aureoreticulata) nebo plamének. Dřevěné treláže se hodí i pro balkony. Jestliže je chceme uchytit na zeď, vždy dbáme na to, aby mezi zdí a mříží zůstalo několik centrů volného místa. Rostliny se potom budou moci lépe pnout a budou také na treláži dobře držet.

Jednoduché avšak efektvní dráty

Pro svisle tažené dráty jsou nejlepší ovíjivé druhy popínavých rostlin. Za vyzkoušení stojí napříkla akébie (Akebia quinata), vistárie (Wisteria), zimolez (Lonicera) nebo podražec (Aristolochia). Dráty můžeme instalovat v podstatě kdekoli. Velmi dobrým stanovištěm jsou zdi domu, kdy dráty spustíme z krovu a dole je ukotvíme v zemi nebo v podezdívce.

Rozkvetlé ploty

Květy plaménku zdobí dřevěný plot Květy plaménku zdobí dřevěný plot Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Popínavky výborně rostou na drátěných nebo dřevěných plotech, kde se dobře vyjímají jemnější druhy, například plaménky (Clematis). Nejsou těžké, takže plot nepoškodí, navíc jej ozdobí květy. Nemusíme je vyvazovat, popínají se samy. Dřevěnému plotu sluší i šlahouny popínavých růží. Přivazujeme je nejlépe přírodním provázkem a vedeme vodorovně, růže pak bohatěji pokvetou a s plotem vytvoří velice pěkný celek.

Akční letáky