Kopr vonný (Anethum graveolens) je velmi oblíbená aromatická rostlina z čeledi okoličnatých, kterou odedávna využívá nejen evropská, ale i indická kuchyně i medicína. Cenili si jej již ve starověkém Egyptě. Kopr potěší především svou chutí a vůní. Prospívá ale také zdraví, využít jej můžete i pro přípravu přírodní domácí kosmetiky. Jemné, svěže zelené listy a žluté květy, lákající včely a motýly, působí na záhonech i v nádobách velmi esteticky.

Čerstvý kopr, radost v kuchyni

Typickou chuť a vůni čerstvých lístků kopru lze využít nejen v tradiční koprové polévce a omáčce, ale i na různé úpravy ryb, pokrmy z vajec či brambor, saláty, kuře. Přidáváme je, podobně jako estragon, až na konci tepelné úpravy, aby neztratily chuť, vůni, ani s ní se pojící prospěšné látky.

Sušený kopr se čerstvému nikdy nevyrovná, lepší způsob uchování je zamražení nebo naložení do octa (nejvoňavější ocet vznikne z naložených květů a semen). Po nějakou dobu lze v chladničce uchovat listy též prosolené.

Koprová semínka upravují trávení, pěstí vlasy a nehty

Využít můžeme i zralá semena kopru. Nejen do láku na zavařování okurek, ale i do žitného chleba, nebo přípravu léčivého čaje, který působí při plynatosti a trávicích poruchách podobně blahodárně, jako fenykl či anýz. Kopr je bezpečný i pro malé děti a kojící matky.

Koprová semena obsahují kromě léčivých vonných silic také velký podíl minerálních látek, například vápník a fosfor. Proto odvar z nich posiluje vlasy a nehty. Žvýkání semen zase osvěžuje dech.

Posilující koprová koupel pro vlasy a nehty

  • Polévkovou lžíci mírně podrceného koprového semene přelijeme šálkem vroucí vody.
  • Necháme několik hodin luhovat a poté přecedíme.
  • Připraveným nálevem můžeme oplachovat vlasy, nebo v mírně vlažném deset minut koupat ruce či konečky prstů.

Pěstování kopru

  • Kopr se snadno kříží s fenyklem a vzniká tak nekvalitní potomstvo. Neměli bychom je proto pěstovat blízko sebe. Kopr je jednoletka, které se nejlépe daří v propustné půdě, ale zároveňpři dostatečné zálivce.
  • Bujný růst a silné aroma podpoří dostatek slunečních paprsků.
  • Některé kultivary kopru jsou přes metr vysoké a potřebují závětrné místo, nebo oporu – lodyhy jsou poměrně křehké.
  • Pro sklizeň semen seřežeme celé okolíky, když dozrávají a necháme zavěšené hlavou dolů dosušit. Semena sama vypadají na podložku umístěnou pod ně, nebo přímo do papírového sáčku, který zavěsíme pod rostliny.
  • Kopr lze pěstovat i na terase či okenním parapetu, především pro sklizeň mladých listů.