obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Korkovitost muškátů: listy hnědnou kvůli nerovnoměrné zálivce

Hnědé skvrny na spodní straně listů pěstitele vylekají – nenapadla pelargonie houbová choroba? Příčina je však v tomto případě jiná a lze jí snadno předejít.

„O muškáty se pečlivě starám, pravidelně je přihnojuji, ale vloni se na spodní straně listů objevila houbová choroba. Asi to muškátům nevadilo, protože nádherně kvetly, přesto bych je letos ráda měla bez chorob“ napsala do poradny Receptáře
Věra Kožnarová z Chrudimi

Muškáty Věry Kožnarovové z Chrudimi Muškáty Věry Kožnarovové z Chrudimi Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Korkovitost je fyziologická porucha

Ve vašem případě jde o korkovitost muškátů, která se objevuje u převislých forem. Není to ale houbová choroba nebo poškození škůdci, nýbrž fyziologická porucha. Příčinou bývá nadměrné zalévání nebo nerovnoměrný přísun vody a viníkem je tedy sám pěstitel. Porucha se projevuje zvětšením povrchových buněk a tvorbou drobných zelených zduřenin. Takto zvětšené buňky později odumírají a hnědnou, což vypadá jako korkovitost.

korkovitost muškátů korkovitost muškátů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pomůže drenáž a vhodný substrát

Ochrana je preventivní, vyplatí se používat kvalitní, propustné substráty a zalévat rovnoměrně, bez zbytečného přelévání. Pokud jsou rostliny vystaveny povětrnostním podmínkám, tedy dešťovým srážkám, je nutné mít na dně pěstebních nádob keramzitovou drenáž silnou alespoň 5–10 cm.

Akční letáky