Kosatce nám možná nejvíce starostí přidělají už před samotnou výsadbou. Vybrat si z více než dvou set padesáti druhů této nádherně kvetoucí rostliny není totiž nic jednoduchého. Ať už ale budeme vybírat podle barvy, velikosti nebo tvaru, většinou můžeme čekat květy na konci jara a začátku léta, některé druhy si kvetení v témže roce dokonce zopakují.

Kosatce nebo-li irisy budou ozdobou zahrady. Jak na to? Poradí i toto video:

Zdroj: Youtube

Hodně slunce, to je základ

Co je potřeba udělat před výsadbou kosatců? Jedním z hlavních požadavků irisů je dostatečně dlouhá doba, po kterou jsou během dne vystaveny slunečním paprskům. Méně než šest hodin už jim bude přidělávat zbytečné problémy a pěstitele připraví o část radosti z nádherných květů. Proto jim vybereme dostatečně osluněné a dalšími rostlinami či stromy nezastíněné místo. Některé druhy mají dokonce rády stanoviště v blízkosti jezírek, nebo dokonce na jejich okrajích, jiné, zvláště menší druhy, se budou nádherně vyjímat ve skalkách.

Nakypřit a pohnojit půdu

Jakmile si budeme jisti, že jsme našli ten správný “kosatcový” záhon, můžeme se pustit do přípravy půdy, kterou bude nutné zkypřit do hloubky minimálně třiceti centimetrů a promíchat s kompostem nebo uleželým hnojem. Ten pravý čas na tuto přípravu a následnou výsadbu kosatců je na přelomu léta a podzimu, kdy je stále ještě poměrně teplo a navíc se hlízy budoucí okrasy zahrady dokáží před zimou na novém stanovišti dostatečně usadit.

Důležitý krok k dobrému výsledku

Pokud budeme kosatce přesazovat, nesmíme zapomenout na starý účinný trik, který zajistí jejich dobrý růst, navíc bychom bez toho o některé rostliny s největší pravděpodobností přišli. Jde o jednoduché a celkem razantní zkrácení nadzemní části irisů, které zbaví hlízu nutnosti vyživovat velkou listovou plochu a bude se moci věnovat hlavně dobrému zakořenění na novém místě. To je důležité nejen v první fázi po zasazení, ale rozhoduje také o následné bohatosti kvetení. Proto na tento krok raději nikdy nezapomínejme.

Kosatce na zahradách i v přírodě

Zatímco v zahradách se u nás nejčastěji setkáme s kosatcem bradatým nebo dříve hojně pěstovaným kosatcem německým či bezovým, v přírodě se přirozeně vyskytují i některé další, jako je kosatec žlutý nebo sibiřský, které milují mokřadní půdu, na Moravě potkáme kosatec trávolistý nebo písečný, zatímco v Čechách můžeme vidět například kosatec bezlistý. Je tedy zřejmé, že kosatce nejsou v našich končinách žádnými cizinci, a tak jejich pěstování, včetně bezproblémového přezimování, bude dělat majitelům zahrad jen a jen radost – pokud dodržíme jednoduché zásady pro jejich sázení.

Zdroje: almanac, rostlinky, zmagazin