Koupací jezírko nabízí krásný pohled a čistou vodu bez chemie
Zdroj: josefkubes / Shutterstock.com

Moderní koupací jezírko: kam ho umístit, aby bylo funkční a bezpečné

Koupací jezírko je jako orosená sklenice vody, kterou lze vypít a uhasit žízeň. Nejen se na ni dívat. Je klenotem zahrady, do kterého se můžete slastně ponořit…

Filtraci zajistí kořeny rostlin

Zatímco bazény udržuje čisté mechanický filtr a chemické látky, koupací jezírko čistí filtr přírodní – kořeny bahenních rostlin. Mělo by se alespoň zčásti jednat o bujně rostoucí, mohutné druhy, které odčerpají dostatečné množství nečistot, respektive živin. Ideálním druhem je orobinec širokolistý a úzkolistý, který navíc vytváří oblíbená doutníkovitá květenství, a také kosatec žlutý, jehož bujné trsy se počátkem léta obsypou velkými žlutými květy. Klasikou je také nenáročný rákos, který se však může až příliš rozrůstat na úkor ostatních rostlin a je třeba ho hlídat.

Čím větší jezírko, tím lépe - nejen kvůli plavání, ale i pro snazší dosažení přírodní rovnováhy a čisté vody Čím větší jezírko, tím lépe - nejen kvůli plavání, ale i pro snazší dosažení přírodní rovnováhy a čisté vody Zdroj: Hirundo / Shutterstock.com

Čistící zónu mohou dále doplnit rozmanité druhy bahenních rostlin, oblíbené i v okrasných jezírkách (modráska srdčitá, přeslička japonská, puškvorec obecný, ďáblík bahenní, máta vodní, pomněnka bahenní, blatouch bahenní, sítiny aj.). V hlubší části mohou kořenit i lekníny nebo stulíky. V koupacím jezírku bahenní rostliny nepěstujeme v koších, jak tomu z praktických důvodů bývá u jezírek okrasných. Měly by volně kořenit v takzvané čistící zóně, která je přibližně půl metru hluboká a vyplněná štěrkem, kačírkem nebo zeolitem, v jehož kanálcích se navíc daří užitečným bakteriím.

Kam jezírko umístit?

Čím větší koupací jezírko bude, tím lépe si v něm zaplaveme. A nejen to, ve větší nádrži se přírodní rovnováha a čistá voda udržuje snáze a je působivější na pohled. Ovšem velkolepé jezírko se stává v zahradě dominantou, a proto si musíme velmi dobře rozmyslet, kam ho umístit. Někdy pomůže plánek, jindy vytvoření vizualizace pomocí fotografií, někomu stačí vlastní představivost. Pokud si nejsme jistí, můžeme se poradit se zahradním architektem, který má zkušenosti s realizací koupacích jezírek a jehož práce se nám líbí. (Dobrý profesionál zahradu navštíví a bude věnovat čas i rozhovoru o našich představách a potřebách.) S volbou místa souvisí i velikost, tvar a úprava okolí jezírka, přičemž jednodušší tvary se osvědčují více.

Mělká čistící zóna a za ní oddělená koupací. Folie je překryta jutovou sítí - kromě lepšího vzhledu poskytuje záchranu zvířatům, pokud by do jezírka spadla. Mělká čistící zóna a za ní oddělená koupací. Folie je překryta jutovou sítí - kromě lepšího vzhledu poskytuje záchranu zvířatům, pokud by do jezírka spadla. Zdroj: josefkubes / Shutterstock.com

Jezírko si obvykle představíme na slunném místě. Na koupání je příjemné, vodní rostliny rychle rostou a bujně kvetou, můžeme také pěstovat okouzlující lekníny, které slunce vyžadují. Ale pokud za horného léta oceníme spíše osvěžení v chladné vodě a líbilo by se nám jezírko pod stromy, klidně ho můžeme vybudovat tam. I zastínění má své výhody – chladnější vodu udržíme čistou snáze, přemíra slunce nepodporuje řasy v růstu. S padajícím listím si lze poradit, například nad jezírko dočasně natáhnout síť k tomu určenou – úchyty se upevní na březích a s pomocí provazů síť natáhneme přes hladinu. (U velké plochy je třeba spolupráce dvou lidí, pak je pokládání i odstraňování sítě snadné.) Listy můžeme také denně lovit sítí, dokud plave na hladině. Hladinový skimmer ho nasává a co nepojme, aspoň k sobě přitahuje – pak stačí čistit jeho okolí místo celé hladiny.

Hloubka a bezpečnost

Zatímco čistící zóna je mělká a uzpůsobená rostlinám, koupací zóna by měla být hluboká. Větší objem vody je pro udržení přirozené rovnováhy přínosný, a voda se navíc nepřehřívá, což udržení čistoty také usnadní. Na straně, na kterou budeme sestupovat po schůdcích, bychom měli dosáhnout na dno, dále se může svažovat do větší hloubky. Dvoumetrová hloubka umožní i skoky do vody. Menší děti si jezírko užijí s kruhy a nafukovacími lehátky; bez doprovodu je do něj stejně nikdy pustit nesmíme, dokud se z nich nestanou opravdu dobří plavci. Ani kdybychom vytvořili mělčinu, v bezpečí by nebyly, protože fólie pod vodou klouže – neviditelný, ale kluzký povlak řas se na ní vytvoří vždy. Relativně nejbezpečnější možností pro "cachtání" je brouzdaliště v čistící zóně vyplněné kačírkem. 

Výhodou z hlediska bezpečnosti dětí i zvířat je obtočit rostlinnou zónu dokola kolem koupací části, přičemž přístup zajistí pohodlné molo (které lze případně opatřit brankou).

Akční letáky