Podezřeň královská
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kouzelné zahradní kapradiny

Tajemné kapradiny vynikají jemnými tóny zelené, které dokážou proměnit obyčejný kout v pohádkový. Okrasným kapradinám šlechtitelé navíc přidali do vínku ještě atraktivnější tvary a barvy. Vyberte si vějíře, které vás v parném létě osvěží. Nejlepší čas k jejich sázení a rozmnožování nastává na jaře.

Kouzlo kapradin spočívá v jejich odlišnosti od jiných rostlin. Ohromují rozmanitostí listů, různými odstíny zelené i dalšími barvami. Nekvetou, ale přesto dokážou svou krásou zastínit barevnější trvalky. Ostatně stín, to je jejich dobrý kamarád. Kapradiny často vytvoří tajuplné zákoutí tam, kde by jiná zeleň živořila. Zvolte některou z krásek nejkrásnější vílou své zahrady:

Kapradiny pro vaši zahradu:

 

Kapraď samecKapraď samecAutor: Archiv ireceptar.cz

Kapraď samec (Dryopterix filix mas) je naší původní i okrasnou zahradní kapradinou zároveň. Častěji se však pěstují atraktivní druhy, jako je Dryopteris erytrosora, vybarvený od měděné do tmavozelené.

pérovník pštrosípérovník pštrosíAutor: Archiv ireceptar.cz

Listy elegantního pérovníku pštrosího (Matteuccia struthiopteris), mají opravdu tvar pštrosích per. Tato nádherná kapradina je otužilá, potřebuje však vydatné zavlažování. Ideální místo pro ni je u zahradního rybníčku.

Podezřeň královskáPodezřeň královskáAutor: Archiv ireceptar.cz

Podezřeň královská (Osmunda regalis) snese i slunce, pokud je půda dostatečně vlhká. Je vyšlechtěna v mnoha zajímavých varietách. Například ‚Purpurascens‘ má mladé listy narůžovělé, později přecházejí do měděně zelené s purpurovým žebrováním. Je krásná i po uschnutí.

Kapradina bodlinkatáKapradina bodlinkatáAutor: Archiv ireceptar.cz

Kapradina bodlinkatá (Polystichum setiferum), je stálezelená kapradina až přes metr vysoká,  která vyžaduje opravdu chladné a vlhké prostředí. I tento druh je vyšlechtěn do řady kultivarů, například do kompaktního ‚Plumoso – divisilobum‘.

Sleziník červenýSleziník červenýAutor: Archiv ireceptar.cz

Oblíbený sleziník (Asplenium), má mnoho druhů. Sleziník červený (Asplenium trichomanes) je výjimkou mezi kapradinami – dává totiž přednost vápenité půdě. Otužilý a nenáročný je sleziník netík (Adiantum pedatum). Sleziníky často přirozeně rostou ve skalních štěrbinách a jsou proto ideální pro skalky.

Osladič obecnýOsladič obecnýAutor: Archiv ireceptar.cz

Osladič obecný (Polypodium vulgare) je svěže zelená kapradina, které se rovněž dalří na sklace, ač dorůstá větších rozměrů než sleziníky. (Na skalky jsou vhodné i další druhy, například malý, kompaktní Dryopteris affinis, varieta ‚Crispa Congesta‘, s kadeřavými listy tmavozelené barvy.

Papratka samičíPapratka samičíAutor: Archiv ireceptar.cz

Papratka samičí (Athyrium filix femina) má radši stín prosvětlenější nežli zcela temný. Působivější jsou červeně zbarvené či zkadeřené formy. Když potkáte v přírodě bujné porosty papratky, můžete si být téměř jisti, že hladina podzemní vody je zde vysoká.

 

Akční letáky