Dobře usušené květy si zachovají barvu i tvar
Zdroj: Dmitry Solmashenko / Shutterstock.com

Krása, která neodkvete: jak sušit a aranžovat slaměnky?

Zahrada je nyní v plném květu. Trochu letní krásy si můžeme na zimní měsíce uchovat usušením barevných květů nebo zajímavých plodů. 

Říkáme jim souhrnně „slaměnky“. Myslíme tím různé rostliny, které můžeme s úspěchem usušit a použít k výzdobě interiérů. Jsou to některé druhy letniček, trvalek, plevelů i lučních květin, které nás potěší ozdobnými plody, pestrým květenstvím, nebo i neobvyklým tvarem a barvou stonků po uschnutí.

Plody černuchy jsou po usušení velmi dekorativní Plody černuchy jsou po usušení velmi dekorativní Zdroj: Shutterstock.com / fotoknips

Usušit květiny není nic obtížného. Natrhané rostliny dáváme do menších svazečků a jejich stonky obtočíme gumičkou. Ta má oproti svazování motouzem výhodu v tom, že když květiny seschnou a zmenší se průměr jejich stonků, tak se nerozpadnou. Pružná gumička je bude stále držet pohromadě. Pro sušení je nejvhodnější temná místnost s dobrým prouděním vzduchu. Může to být třeba půda, garáž, komora, záleží na našich možnostech. Na světle lze květiny usušit také, ale v takovém případě mohou vyblednout barevné odstíny květů.

Nepřítel je prach

Při sušení postupujeme následovně. V sušících prostorách natáhneme provázek (podobně jako jako šňůry na prádlo) a svazečky na něj zavěsíme. Šikovným zlepšovákem jsou háčky z drátu ve tvaru S. Na jeden konec háčku zavěsíme svazek k usušení a druhý slouží k pověšení na provázek. Za několik týdnů jsou květiny suché a my je můžeme opatrně uložit do krabic pro pozdější použití. Nejlepší místo pro uložení usušených rostlin je na skříni - suché rostliny jsou totiž poměrně křehké a na tomto místě jim nehrozí žádné nebezpečí, že se mechanicky poškodí. Krabici je dobré přikrýt papírem, aby se na rostliny neprášilo. Prach je totiž největší nepřítel sušených květin, proto musíme vytvořená aranžmá čas od času obnovit.

Triky floristů

K vlastnímu aranžování můžeme použít šedou aranžovací hmotu, která je speciálně určená pro toto použití a lze ji koupit v zahradnických prodejnách. Do hmoty pak zapichujeme stonky sušených květin. Fantazii se přitom takříkajíc meze nekladou. V prodejně můžeme koupit i zajímavý květináč, či košíček nebo jutovou stuhu, ve sklepě nebo na půdě můžeme zapátrat po starém kameninovém džbánku či hrnci. Na dno velkých nádob dáme do koule smotané králíkářské pletivo, které poslouží jako opora pro aranžované rostliny.

Aranžovací hmota a pletivo usnadní tvoření Aranžovací hmota a pletivo usnadní tvoření Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Sušené květiny se nejlépe uplatní na chladných a temných místech, jako jsou třeba chodby. Hodí se i do chalup a víkendových bytů, kde nemůžeme čerstvé květiny ve váze pravidelně vyměňovat.

Květinový strop

Tipem pro pokročilé aranžéry je výroba květinového stropu. Na dráty, které natáhneme v řadách rovnoběžně pod stropem, pověsíme svazečky sušených květin. Místo stropu pak nad sebou budeme mít nádherný kvetoucí záhon - a za okny ať si klidně chumelí.

Akční letáky