S kameny je to jako s plevelem: v záhonech, kde neustále vyplouvají na povrch, jsou k zlosti, na druhou stranu jim neodpářeme jejich prospěšnost. Kromě toho, že půdu provzdušňují, zabraňují také jejím sesuvům a poskytují pevný, stabilní povrch. Navíc mají kameny zvláštní moc zahradu nebo alespoň její část vyzdvihnout a dodat jí kouzlo a půvab.

Krása a klid přírodního kamene

Kámen je fascinující materiál, který navzdory své síle a neústupnosti vyzařuje nesmírný klid a tichost. K jeho přednostem patří věčná trvanlivost, odolnost k povětrnostním a mechanickým vlivům, nehybnost a stálost, a na rozdíl od rostlin kámen dobře vypadá v každém ročním období. Možná nebo právě proto je hojně využíván v proslulých japonských zahradách, kde seskupení a aranžmá z kamenů znázorňují pohoří a řeky a jednotlivé kusy symbolizují ostrovy, lodě a dokonce i postavy.

Využití kamenů na zahradě

Díky široké nabídce nejrůznějších druhů hornin můžeme v zahradě vytvářet téměř cokoliv a kdekoliv. Bez kamenů by nemohla existovat skalka, o romantickou, venkovskou atmosféru se postarají cestičky vykládané valounky, narychlo seskládané suché zídky a na práci o něco náročnější oblouky, sloužící jako vstupní brána v kamenné zdi.

Kameny v sobě skrývají staletí, proto žulová dlažba, typická pro mnoho starých hospodářských stavení dodává zahradě charakter. Na své si ale přijdou i majitelé moderní zahrady, vždyť takové patio nebo terasa z černé břidlice vypadají velice elegantně.

  • Větší dílce kamenů využijeme na schodové stupnice, ploché se zase báječně hodí do záhonů nebo do trávníku jako šlapáky (nášlapné kameny usnadňující přístup, přičemž se zamezuje poškození výsadby).
  • Velice praktické jsou kamenné obruby, které drží v mezích borku nebo štěrk, ale mohou také vyznačovat hranice osázení a přechody mezi částmi zahrady.
  • Kameny vypadají úžasně ve spojení s vodou, tvoří koryta potůčků, ostrůvky v jezírku, fontány a vodopády, šikovně vytvarovaný kámen zadržující vodu báječně poslouží jako pítko pro ptáky.
  • Určitě budou v zahradě působit zajímavě kamenné lavičky a stolky nebo okrasné nádoby. Vydlabané kameny se stávají velice efektními květináči. Pozor ale, neměl by jim chybět odtokový otvor, jinak poslouží pouze jako obal.
  • V posledních letech se opravdovým hitem staly solitérní skulptury. Velice žádané jsou objemné zakulacené balvany nebo vysoké hranoly, které zdobí předzahrádku, trávník a výsadbu kolem okrasného jezírka, přírodního koupacího jezírka i bazénu.

Široký výběr hornin

Tvrdé horniny

  • žula a rula (všechny odstíny šedé, načervenalá, někdy i nazelenalá)
  • čedič (šedý až černý)
  • porfyr (červený)
  • hadec (tmavozelený až černozelený, někdy modravé až fialové odstíny)

Měkké horniny

  • vápenec (bílý, světle šedý, žlutavý i načervenalý – záleží na příměsi)
  • břidlice (černá, šedá)
  • pískovec (šedý, žlutý, červený i vícebarevný)
  • travertin (bělavě žlutý, načervenalý, hnědý)

Kde a jaké nakoupit?

V zahradě vypadají nejpřirozeněji horniny z nejbližšího okolí, zvláště pak máme–li výhled na skalní útvary. Pořídit si je můžeme ve velkých zahradních centrech, specializovaných prodejnách se stavebním materiálem nebo v hobby marketech.

Většinou se kameny se prodávají na váhu. Pořídit lze jeden kus, pytel nebo celou paletu, přičemž platí, že větší množství odebrané najednou vyjde levněji. Prozkoumání jednotlivých kusů ovšem není při paletovém odběru možné. Vybraný materiál nám za poplatek na místo dovezou, nebo si jej můžeme naložit do vlastního vozíku.

Umístění kamenů

Každý zahradní prvek má své místo, kámen nevyjímaje. Vše si předem dobře naplánujeme a připravíme, protože později, zejména při větších projektech a pokládání objemnějších kusů, by byla oprava velice náročná, ne–li nemožná.

Při instalaci se vyplatí dodržet estetická pravidla:

  • Kameny natáčíme tak, abychom viděli tu nejhezčí stranu. Nežádoucí jsou ostré výčnělky.
  • Jedná–li se o seskupení, musí celkový vzhled působit harmonicky. Velké masy patří do pozadí, postavíme–li obrovský kámen na jednu stranu, vyvážíme ho několika menšími na straně druhé apod.
  • Barevné spektrum přírodních hornin je širší, než by se mohlo zdát. Pro jistotu se držíme pouze jednoho, maximálně dvou barevně ladících odstínů, jinak dílo vypadá přeplácaně a chaoticky.