obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čemeřice - kráska, která rozkvétá už v zimě

Čemeřice (Helleborus) je velmi krásná a nenáročná květina, která si získává stále více obdivovatelů. Rozkvétá velmi časně zjara a mnohdy svými něžnými květy zdobí zahradu již v zimě. Proto se jí také říká zimní růže.

Čemeřice mají květy především v odstínech bílé, šedorůžové, růžové, fialové až purpurově červené, dokonce i žluté a nazelenalé. Křížením vzniklo mnoho zajímavých hybridů s květy temně růžovými, panašovanými a podobně.

čemeřice čemeřice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejdříve kvete čemeřice černá (Helleborus niger), která je původem z Alp a Karpat. Rozkvétá často již v prosinci. Přestože se nazývá „černou“, její květy jsou bílé a až v době odkvětu dostávají slabě narůžovělý nádech. Černý je však její kořen, který se dříve užíval jako léčivo. Nicméně pozor! – kořen je jedovatý, stejně jako celá rostlina i její semena, a tak čemeřice patří mezi rostliny, na které musíme být velmi opatrní. Zvláště nebezpečná může být pro děti, což platí i pro ostatní druhy a kultivary. 

V zahrádkách se s oblibou pěstuje čemeřice nachová (Helleborus purpurascens), která pochází ze světlých listnatých lesů východní Evropy. Květy ji zdobí od února do dubna. Žlutozelené květy a velmi dekorativní květy má až 50 cm vysoká čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus).

Trvanlivá krása květů

Čemeřice sice začínají kvést velmi brzo (obvykle na přelomu února a března), kvetou však dlouho a postupně vykvétají další květy. Kvetou ještě před prvními cibulovinami, ale těší nás i během dubna, kdy už sice cibuloviny postupně rychle vykvétají, ale také brzy odkvétají. Čemeřice sice nejsou tak nápadné, ale kvetou mnohem delší dobu. Květy jsou dokonce dlouho svěží i ve váze a mají zvláštní tajuplné kouzlo.  

Nenáročné pěstování

Čemeřice černá (Helleborus niger) se prodává v zimním období nakvetlá. Čemeřice černá (Helleborus niger) se prodává v zimním období nakvetlá. Zdroj: Natalia Greeske / Shutterstock.com
  • Původní čemeřice rostly v řídkých listnatých lesích a polostín jim svědčí. Proto jim svědčí pohostinné stanoviště a humózní půda. Čemeřice černá potřebuje půdu propustnou.
  • Když čemeřice odkvetou, jejich listy působí na záhonu pěkně a dekorativně i nadále. Rostliny postupně během let vytvářejí stále bohatší a větší trsy a pokud je nebudeme v jejich klidném a pomalém růstu rušit, bude se jim dobře dařit. Dokonce se i snadno rozmnoží samovýsevem.
  • Nepotřebují přílišnou péči, pouze občas odstranit odumírající listy. Jako „sousedé“ čemeřic se osvědčily např. denivky a jiné méně náročné trvalky.

Akční letáky