Na zahradě nepotřebujete štětec a barvy, aby byla jako sytý a zářivý obraz. Podzim a přicházející zima bude malovat za vás, pokud mu poskytnete dobrou paletu vysazených rostlin.
Zahrada by podle starých japonských mistrů měla zobrazovat harmonický kousek přírody, který na malé ploše soustředí její krásu a odráží jejího ducha. Okrasné dřeviny jsou pro tento účel jako stvořené. Nesmí chybět opadavé stromy a keře, jež hrají všemi barvami. Jsou krásné, i když listí opadá a vynikne jemná grafika jejich korun. Doplní je stálezelené jehličnany různých odstínů od světle zelené po sově modrou.
Červená
Červené listy září jako oheň - zahradu zvýrazní a oživí, vytvářejí hřejivou a optimistickou atmosféru.
Škumpa (Rhus)
Škumpa (Rhus)Autor: Archiv ireceptar.cz
Tento zajímavý malý strom s deštníkovitou korunou je naprosto nenáročný a velmi odolný.
Javor (Acer)
Nádhernými podzimními barvami vynikají i naše původní javory – mléč, klen i babyka. Vyšlechtěny vša byly dále do desítek variet s různými tvary koruny či celoročně tmavočervenými listy, například javor mléč „Crimson King“ či „Royal red“. Vhledem ke své výšce a mohutnosti jsou vhodné pouze do prostorných zahrad.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Ostrou karmínovou barvou jsou pověstné také listy javoru ginaly, do 8m rostoucího stromu, odolného vůči suchu.
Buk (Fagus)
Původní buky se na podzim zbarvují do žluta, varieta „purpurea“ má však listy stále tmavočervené, navíc může mít i převislý tvar koruny. Stále se však jedná o vznosný strom, dorůstající výše 20 m.
Dub (Quercus)
dub červenýAutor: Archiv ireceptar.cz
Zmarilka (Cercis)
Červenolistou zmarilku v zahradě oceníte, pokud chcete strom nízký, ale zároveň rostoucí do šířky. Výrazně purpurové jsou nejen listy, ale i tobolky se semeny. Na jaře krásně kvete, nejčastěji sytě růžovými květy.
Okrasná jabloň (Malus)
Jabloně se nepěstují pouze pro užitek, ale i jako půvabné okrasné stromy. Svůj půvab mají všechny ovocné stromy, vyšlechtěné okrasné jabloně jsou však přímo čarokrásné. Například velmi působivá odrůda „Almey“ či „Liset“ mají červené květy i plody a purpurové listy, dorůstají do výšky šesti metrů.
Žlutá
Žlutě zbarvené podzimní dřeviny vytvoří zahradu plná slunce, i když je pod mrakem, nebo se již stmívá… A časem se zlato z korun snese na zem a vytvoří svítivý koberec.
Javor (Acer)
japonský javorAutor: Archiv ireceptar.cz
Varieta s příznačným názvem „Aureum“ se na podzim vyznačuje jednou z nejzářivějších zlatožlutých, „Dissectum“ je zase medově žlutooranžová, navíc se zajímavým deštníkovitým tvarem koruny a světlounce zelenými listy na jaře. Varieta javoru klenu „leopoldii“ má listy od jara až do podzimu žlutě skvrnité.
Jinan dvoulaločný (Ginko biloba)
Zářivě žluté jsou na podzim listy jinanu, legendárního a velmi starobylého stromu. Mají charakteristický dvoulaločný tvar, u variety „Laciniata“ ještě výrazněji rozdělený. Vyšlechtěna byla varieta s převislými větvemi „Pendula“ a také se stále zlatými listy „Aureum“.
Olše (Alnus)
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Barevné listí tvoří šaty zahrady. Jako šperk je doplní okrasné plody stromů a keřů. Některé jsou ozdobné a zároveň jedlé, jiné pouze ozdobné, a některé dokonce jedovaté, pročež se nehodí na zahrady obývané malými dětmi.
Těmto křehce působícím stromům se obvykle daří pouze na vlhčích místech, ale olše šedá (Alnus incana) dobře roste i na suchu a je velmi odolná. Varieta „Aurea“ má nádherné, zlatožlutě zbarvené listy.
Trnovník akát (Robinia)
Tento houževnatý strom se zpeřenými listy má nejen pěkné podzimní zbarvení – varieta „Frisia“ má listy žluté stále, dorůstá do výše 5-8 metrů. Je naprosto nenáročný a hodí se i do svahů, na nekvalitní půdy, k rekultivacím.
Modřín opadavý (Larix)
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Bílá
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
- Bíle lemované listy má například javor mléč „Drummondii“. Jinan dvoulaločný „Variegata“ má listy strakatě bělozelené. Bílé jsou rovněž plody mnohých okrasných keřů.
V harmonii s okolím
Nejkrásnější zahrady bývají ty, které jsou v souladu s okolní krajinou. Té dosáhnete nejsnáze, pokud při okraji zahrady vysadíte druhy dřevin, které přirozeně rostou v okolí, případně jejich ozdobnější kultivary. Pokud v zahradě pěstujete pouze okrasné dřeviny, což je ideální například v městské zahradě, měly by tvořit harmonický, sladěný celek.