Zahrada by podle starých japonských mistrů měla zobrazovat harmonický kousek přírody, který na malé ploše soustředí její krásu a odráží jejího ducha. Okrasné dřeviny jsou pro tento účel jako stvořené. Nesmí chybět opadavé stromy a keře, jež hrají všemi barvami. Jsou krásné, i když listí opadá a vynikne jemná grafika jejich korun. Doplní je stálezelené jehličnany různých odstínů od světle zelené po sově modrou.

Červená

Červené listy září jako oheň - zahradu zvýrazní a oživí, vytvářejí hřejivou a optimistickou atmosféru.

Škumpa (Rhus)

Jedna z nejvděčnějších dřevin, jejíž velké zpeřené listy hrají na podzim přímo barevné divadlo. Nejprve se zbarví do měděna a poté přejdou v oranžovo červenou až vínovou a karmínovou, v nejsytějších odstínech, jaké stromy dovedou vykouzlit. Velmi dekorativní je škumpa i při samotné postupné proměně, kdy hraje všemi odstíny najednou. Tento zajímavý malý strom s deštníkovitou korunou je naprosto nenáročný a velmi odolný.

Javor (Acer)

Nádhernými podzimními barvami vynikají i naše původní javory – mléč, klen i babyka. Vyšlechtěny vša byly dále do desítek variet s různými tvary koruny či celoročně tmavočervenými listy, například javor mléč „Crimson King“ či „Royal red“. Vhledem ke své výšce a mohutnosti jsou vhodné pouze do prostorných zahrad.

Ani na mnohem menší zahradě se však o krásu javorů nemusíte ochudit. V okrasných varietách javoru japonského (Acer japonicum) a dlanitolistého (Acer palmatum), najdete takové, které dorůstají třeba jen 3 či 5 metrů. Vynikají nádhernými barvami a snad nejpůsobivější jsou právě červené. Existují i stromky s listy červenými od jara do podzimu - například variety javoru dlanitolistého „Atropurpureum“, „Dissectum garnet´s“ či „Bloodgood“. Listy i koruny jsou navíc atraktivně tvarované.

Ostrou karmínovou barvou jsou pověstné také listy javoru ginaly, do 8m rostoucího stromu, odolného vůči suchu.

Buk (Fagus)

Původní buky se na podzim zbarvují do žluta, varieta „purpurea“ má však listy stále tmavočervené, navíc může mít i převislý tvar koruny. Stále se však jedná o vznosný strom, dorůstající výše 20 m.

Dub (Quercus)

Nejpůsobivější zbarvení z dubů má patrně dub červený neboli americký - odpovídá jeho jménu. Jeho dalšími výhodami je rychlý růst – především zpočátku – a naprostá nenáročnost. Prospívá i ve velmi chudé, suché či kyselé půdě, hodí se do velké zahrady. Stejně jako všechny duby, i tento si listí drží po celou zimu až do jara, kdy uschlé listy vystřídají nové. Majestátní dub má také využití i ve fytoterapii, přesněji jeho kůra.

Zmarilka (Cercis)

Červenolistou zmarilku v zahradě oceníte, pokud chcete strom nízký, ale zároveň rostoucí do šířky. Výrazně purpurové jsou nejen listy, ale i tobolky se semeny. Na jaře krásně kvete, nejčastěji sytě růžovými květy.

Okrasná jabloň (Malus)

Jabloně se nepěstují pouze pro užitek, ale i jako půvabné okrasné stromy. Svůj půvab mají všechny ovocné stromy, vyšlechtěné okrasné jabloně jsou však přímo čarokrásné. Například velmi působivá odrůda „Almey“ či „Liset“ mají červené květy i plody a purpurové listy, dorůstají do výšky šesti metrů.

Žlutá

Žlutě zbarvené podzimní dřeviny vytvoří zahradu plná slunce, i když je pod mrakem, nebo se již stmívá… A časem se zlato z korun snese na zem a vytvoří svítivý koberec.

Javor (Acer)

I ve žluté škále jsou okrasné javory perlami zahrad. Například javor dlanitolistý „Sango – kaku“ s kulovitou korunou vysokou do šesti metrů má listy jasně žluté a navíc červenou borku.

Varieta s příznačným názvem „Aureum“ se na podzim vyznačuje jednou z nejzářivějších zlatožlutých, „Dissectum“ je zase medově žlutooranžová, navíc se zajímavým deštníkovitým tvarem koruny a světlounce zelenými listy na jaře. Varieta javoru klenu „leopoldii“ má listy od jara až do podzimu žlutě skvrnité.

Jinan dvoulaločný (Ginko biloba)

Zářivě žluté jsou na podzim listy jinanu, legendárního a velmi starobylého stromu. Mají charakteristický dvoulaločný tvar, u variety „Laciniata“ ještě výrazněji rozdělený. Vyšlechtěna byla varieta s převislými větvemi „Pendula“ a také se stále zlatými listy „Aureum“.

Olše (Alnus)

Barevné listí tvoří šaty zahrady. Jako šperk je doplní okrasné plody stromů a keřů. Některé jsou ozdobné a zároveň jedlé, jiné pouze ozdobné, a některé dokonce jedovaté, pročež se nehodí na zahrady obývané malými dětmi.

Těmto křehce působícím stromům se obvykle daří pouze na vlhčích místech, ale olše šedá (Alnus incana) dobře roste i na suchu a je velmi odolná. Varieta „Aurea“ má nádherné, zlatožlutě zbarvené listy.

Trnovník akát (Robinia)

Tento houževnatý strom se zpeřenými listy má nejen pěkné podzimní zbarvení – varieta „Frisia“ má listy žluté stále, dorůstá do výše 5-8 metrů. Je naprosto nenáročný a hodí se i do svahů, na nekvalitní půdy, k rekultivacím.

Modřín opadavý (Larix)

Modřín je výjimka mezi obvykle stálezelenými jehličnany. Jeho jemné jehlice se na podzim nejprve zbarví do jasně zlaté barvy, a poté opadají. na jaře zase vynikne jasná, světle zelená barva rašících jehliček. Kromě toho také krásně voní. Můžete je využít jako léčivou rostlinu při nachlazení, nebo k osvěžení vzduchu ve váze.

Bílá

Bílá barva je zajímavá především kontrastu s ostatními barvami. Zcela bílé listy však nikdy být nemohou – vyšlechtěny byly proto listy panašované, zelené s bílými ozdobami. Zelená část listu se na podzim může typicky zbarvovat, zatímco bílá zůstává beze změny.

  • Bíle lemované listy má například javor mléč „Drummondii“. Jinan dvoulaločný „Variegata“ má listy strakatě bělozelené. Bílé jsou rovněž plody mnohých okrasných keřů.

V harmonii s okolím

Nejkrásnější zahrady bývají ty, které jsou v souladu s okolní krajinou. Té dosáhnete nejsnáze, pokud při okraji zahrady vysadíte druhy dřevin, které přirozeně rostou v okolí, případně jejich ozdobnější kultivary. Pokud v zahradě pěstujete pouze okrasné dřeviny, což je ideální například v městské zahradě, měly by tvořit harmonický, sladěný celek.