Nic neprotáhne dutiny jako křen. Máta, eukalyptus nebo zázvor jsou jen slabými konkurenty. Křen má říz! A co má křen v létě? Právě v létě má nejlepší podmínky pro ošetření kořene i množení. Jeho bělounké kvítky vás možná na zahradě těší, ale byla by chyba nechávat je kvést příliš dlouho!
Nepěstujete křen? Začněte!
Křen selský je v našich podmínkách jediným zástupcem nevelké čeledi brukvovitých. Roste v netropických oblastech celého světa. Původně snad pochází z Moldávie a Ukrajiny, kde běžně prorůstá na svazích řek v kypré vlhké prsti, nejlépe v polostínu. Křen je známý svou houževnatostí a růstem i z odkopnuté části kořene. Pěstuje se tak, aby byly jeho kořeny pěkně štíhlé. Proto musí být půda kyprá a lehká do hloubky alespoň 30 cm.
Křenová pasta je pochutinou i přírodní medicínou
Křen chutná už tisíce let
Křen není jen ostrou pochutinou konzumovanou k masům nebo uzeninám, nejznámější u nás je rozhodně křenová omáčka k uzenému. Dobře se hodí ale také k sýrům, vejcím nebo do pomazánek. A proč ne. Nejen, že chutná, ale je navíc plný vitamínu a dalších nutričně zajímavých látek. Patří sem vitamíny skupiny B, vitamín C, železo, draslík, fosfor i vápník. Charakteristické sirné silice dodávají křenu říz.
V přírodní medicíně se používá na zanícené rány i klouby, při chřipce, preventivně i proti rakovině a dříve dokonce kurdějím. Křen prospívá i střevní mikroflóře a trávení.
Jak pěstovat křen?
Křen potřebuje dostatečnou zálivku. Nejlépe mu vyhovuje polostín, ale i slunečné stanoviště zvládne dobře, pokud bude mít hodně vody. Pokud usilujete o co nejlepší sklizeň, musíte se o křen starat i během roku. Nejvhodnějším obdobím je počátek léta, ale i nyní můžete poodhalit kořen a osekat z něj drobné nové kořínky i větší výhony. Tímto způsobem se i dobře namnoží, protože z odkopnutých oddenků opět poroste. Pamatujte na to, že je potřeba křen zasadit správným koncem dolů, aby dále rostl.
Nenechejte křen dlouze kvést, zbytečně vysílíte rostlinu.
Proč se zbavovat květenství křenu?
Nyní je křen v období květu. Bílé kvítky mohou vypadat pěkně, ale rostlinu zbytečně vysilují. Pokud nemáte zájem o květ a semena, klidně kvetoucí stonky odstřihněte. Nejde o chybu, která by rostlinu zahubila nebo zcela znehodnotila. Pokud však pěstujete zeleninu na kořen, pak květ nebo semena oželte.
Neleňte a postarejte o křen. Na podzim se vám odmění říznou sklizni!
Zdroje: https://prima-receptar.cz, https://cs.wikipedia.org