Křídlatka japonská má svůj původ v Asii, ale nekontrolovatelně se rozšířila po Evropě a už více než celé tisíciletí se hojně vyskytuje i u nás. Na první pohled sice nemusí vypadat zákeřně, ale měli bychom se před ní mít na pozoru. Jedná se o velmi invazní rostlinu, která se velkou rychlostí rozrůstá, a za pár týdnů je z ní až dvoumetrový hustý keř. Navíc její kořeny i listy vylučují látky, které znemožňují růst okolních rostlin.

Zdroj: Youtube

Jak křídlatku japonskou poznat

Abychom mohli proti plevelu zakročit, musíme ho nejprve umět rozpoznat. Tahle vytrvalá rostlina se vyznačuje článkovitými a dutými stonky a výškou až tři metry! Tuhé listy trojúhelníkového až vejčitého tvaru bývají v průměru dlouhé asi 15 centimetrů. Takovou rostlinu v zahradě tedy rozhodně nepřehlédneme. Křídlatka se ale dá dobře poznat i podle květů. Pokud by tedy ještě někdo pochyboval, pak vězte, že složené květenství připomíná tvar klasu a typické je pro ně bílé až nažloutlé zbarvení.

Zatočte s křídlatkou

Jak už bylo zmíněno, křídlatka je velmi invazivní druh a je tedy třeba, abychom byli velmi rychlí a precizní při jejím odstraňování. Stačí jen drobný kousek zapomenutého kořene nebo větve a zanedlouho jsme zase na začátku. Křídlatka zapouští kořeny hluboko a tak může být náročné je vykopat ručně – na to se zkrátka musíme připravit. Nesmíme proto také zapomenout dané místo ošetřit postřikem proti plevelu, abychom snížili pravděpodobnost, že se tento nevítaný host vrátí a naše předchozí práce by tak přišla vniveč.

Co je horší než křídlatka japonská? Přece ta česká!

Pokud se ale křídlatka rozrostla příliš, vykopání kořenů je už téměř nesplnitelný úkol. Ptáte se, co se s tím tedy dá dělat? Nezbývá, než ji pravidelně cca každé 2 týdny sekat těsně nad zemí. Opět si ale musíme dát pozor, abychom ze zahrady sebraly všechny odřezané části. Křídlatka rozhodně není jednoduchým soupeřem, proto není žádná ostuda zavolat si na tento problém zkušeného odborníka. Bohužel je tady ještě jedna až děsivá zpráva: došlo dokonce ke zkřížení této “obyčejné” japonské křídlatky s křídlatkou sachalinskou, čímž vznikla ještě zákeřnější a odolnější křídlatka česká.

Křídlatka může být i užitečná

Ačkoli jsme si teď tuto rostlinu vykreslili jako postrach všech zahrad a zahradníků, je na ní přece jen něco pozitivního. Nejenže jsou mladé výhonky jedlé a mohou tak být zajímavou přísadou do polévky, ale její oddenky jsou v asijském léčitelství využívány pro lepší hojení ran a spoustu dalších zdravotních potíží. I přesto: pustíte si křídlatku na zahradu?

Zdroje: vtwonen.nl, plzen.rozhlas.cz