Speciální krmítko určené pro veverky.
Zdroj: Rudmer Zwerver / Shutterstock.com

Přilákejte na zahradu roztomilé veverky: jaké dobroty jim nasypat do krmítka?

Nejen ptáci, ale také veverky ocení zimní přilepšení v podobě dobrot v krmítku. Jak takové krmítko pro veverky vypadá? Kam jej nejlépe umístit? Čím veverky nejvíce potěšíte?

„Speciální krmítko pro veverky lze umístit kdekoliv, kde veverky žijí – na strom v zahradě u domu, v parku či v lese. Nepotřebujete k tomu ani žebřík, protože krmítko se kvůli snadnému doplňování potravy připevňuje asi 170 cm od země. K instalaci stačí kladivo a hřebík, nebo šroub a šroubovák,“ radí provozovatelé Záchranné stanice pro veverky Pinky, kteří každoročně zachrání na stovku veverčích mláďat z celé republiky.

Veverka je obratná akrobatka. Veverka je obratná akrobatka. Zdroj: seawhisper / Shutterstock.com

Čím veverkám přilepšit?

Veverky milují vlašské a lískové oříšky loupané (nikdy však solené nebo slazené!) i ve skořápce, které vydrží déle kvalitní, dále slunečnicová a dýňová semínka. Pokud můžeme krmítko denně kontrolovat, lze přidat i kousek jablka, hrušky, mrkve (nesmí zplesnivět ani způsobit navlhnutí oříšků). Veverky krmítko ocení nejen v zimě, ale po celý rok. Zvláště pak samička, která kojí, krmí a sama vychovává mláďata. Rodinu zakládá časně zjara a podruhé během léta.

Jak krmítko funguje?

Veverka si snadno nadzvedne stříšku krmítka. Veverka si snadno nadzvedne stříšku krmítka. Zdroj: Gail Johnson / Shutterstock.com

Veverka, stojící na prodloužené základně krmítka, si sama odklopí víko z plexiskla, které chrání potravu před vlhkem a před zájemci z řad jiných zvířecích druhů. Pochopit princip krmítka jí nečiní problém, panty víka však musí být dobře pohyblivé.

Zimní pelíšky a spíže

Tlamička veverky je louskáček, který si s ořechem poradí za pár vteřin. V přírodě veverka konzumuje i rozmanitá semena a šišky, jídelníček si zpestřuje pupeny i plody stromů, houbami, nebo lesními bylinami. Na podzim si vlašské a lískové ořechy, bukvice, žaludy i houby schovává do skrýší pod zemí nebo v dutinách stromů.

Veverka, stojící na prodloužené základně krmítka, si sama odklopí víko z plexiskla, které chrání potravu před vlhkem. Veverka, stojící na prodloužené základně krmítka, si sama odklopí víko z plexiskla, které chrání potravu před vlhkem. Zdroj: Kateřina Soukupová

Zatímco v létě veverce stačí vzdušná stromová hnízda, na zimu si kulovitou stavbu spletenou z větviček důkladně zatepluje. Rozcupovaná suchá kůra je skvělá přírodní izolace, která veverce udrží teplo v příbytku i za silných mrazů. Za mrazivé vánice v příbytku na podušce ze suchého listí, mechu a trávy odpočívá i několik dní. Jakmile se počasí umoudří, musí se rychle vydat pro potravu. Když jí však nenajde dostatek, jara se dočkat nemusí…

Ptáci, statečně vzdorující zimě, nacházejí pomoc u krmítek. Hlad však mají i veverky! Také rády přijdou a slupnou slunečnici. Ještě větší radost jim uděláme krmítkem vyrobeným přímo pro ně.

Veverčí záchranáři

Více podrobností o veverkách, včetně návodu na výrobu krmítka pro veverky najdete na webu specializované záchranné stanice Pinky (www.veveratka.cz) či v knize o divokých veverkách Veveřácká kronika, kterou napsala zakladatelka záchranné stanice Kateřina Soukupová.

Akční letáky