Předně je třeba poznamenat, že krtka s hrabošem nemůžeme házet do jednoho pytle (doslova i přeneseně). Zatímco hraboš je škůdce se vším všudy, ožírá kořínky i úrodu, krtek se živí zásadně drobnými živočichy a vaší zeleninu nechá na pokoji. Dokonce vám může prokázat službu, protože mu chutnají i slimáci, a navíc vám pěkně zkypří dosud neosázenou půdu. Pokud jste si ale někdy o krtičinec rozbili sekačku na trávu, klady krtka v zahradě logicky nedoceníte.

Odpuzovače elektronické i podomácku vyrobené

Dobrou zprávou je, že krtek většinou nežije v celých koloniích a nerozmnožuje se zase tak rychle, takže pokud se vám na zahrádce objevilo jen několik hromádek, nejspíš se vám zde usadil jediný exemplář. Můžete si na něj počkat, až půjde opravit poničenou hromádku, nabrat ho lopatou, vstrčit do kýble a odvézt někam na louku, kde nikomu nebude vadit.

Jinak můžete zkusit ultrazvukový plašič, který by měl fungovat i na hraboše. Instaluje se pod zem, aby jeho zvuk dolehl jen k uším krtků a hlodavců, a přitom nerušil osoby a zvířata v zahradě. Obdobou jsou odpuzovače vibrační a pachové. Škůdcům nijak fyzicky neublíží, jen je vyženou ze zahrady o kus dál.

Pokud by se vám nechtělo zařízení kupovat, zkuste si vyrobit vlastní zvukový plašič z plechovek nebo pivních zátek, které zavěsíte blízko sebe na vlasec připevněný ke kovové tyčce. Za větru o sebe budou chrastit, což je krtkům i hrabošům velmi nepříjemné. Nevýhoda je, že takový plašič ztrácí funkčnost, jakmile přestane foukat. Někteří zahrádkáři mají navíc podezření, že jejich škůdci trpí ztrátou sluchu nebo si na nepříjemný zvuk zkrátka zvykli. Jiní si naopak hlučné větrníky nemohou vynachválit.

Vsaďte na predátory

S hraboši je to obecně horší, protože jich bývá na zahradě více, a nerozpakují se zlikvidovat vám celou úrodu. Pokud se u vás vyskytli, popřemýšlejte nad adopcí kočky. Nemusí jít ani o zdatného lovce, stačí, když se bude procházet po zahradě a zanechá svůj pach ve všech koutech. Hlodavcům totiž kočičí pach signalizuje nebezpečí a raději si sbalí ranečky.

Hraboši ale chutnají také hadům. Vytvořte na zahradě příznivé podmínky užovkám a slepýšům tím, že někde v koutě ponecháte hromadu kamení, do které nebudete celý rok rýpat. Hadi se v ní spokojeně zabydlí a budou zde i přezimovat. O potravu budou mít díky hrabošům postaráno také...

(Zdroje: https://www.vseprobydleni.cz/jak-se-zbavit-krtka-na-zahrade/, https://dvojka.rozhlas.cz/jak-na-krtky-a-hrabose-v-zahrade-7534064, https://www.ceskestavby.cz/clanky/prinasime-12-osvedcenych-tipu-jak-vyhnat-hrabose-z-vasi-zahrady-27472.html)