Krtek evropský (Talpa europaea).
Zdroj: pictoplay / Shutterstock.com

Proč lákat na zahradu krtky? Většina lidí je ničí a dělá velkou chybu

Jak zničit krtka. Toto téma se objevilo dokonce i ve slavné pohádce O krtkovi v díle Krtek a televizor. Tento hmyzožravý savec je totiž již po celá desetiletí považován za škůdce, který ničí zahradu, tvoří nevzhledné krtince a stahuje rostliny do podzemí. Krtek je ale naopak velmi užitečný a s perfektní úrodou vám může pomoci.

Krtek

V Čechách se objevuje především krtek obecný. Žije v podzemních chodbách, které si vyhrabává výrazně velkými a silnými tlapami. Jelikož většinu času žije ve tmě, má nedokonale vyvinutý zrak. Oproti tomu čich a sluch má perfektní. Tyto smysly mu slouží k vyhledávání zejména bezobratlých živočichů. Nepohrdne ale ani malými plazy, žábami a drobnými hlodavci.

Krtinec

Pro mnoho lidí je tento útvar noční můrou. Z ničeho nic se objeví na povrchu trávníku a vytváří na celé ploše nerovnosti. Krtince vznikají z přebytečné hlíny, kterou krtci vytlačují ven z podzemních chodeb, aby mohli dýchat. Mnohdy mohou dosahovat až 15 cm výšky. Pokud jej rozhrabete, často se v jeho těsné blízkosti objeví nová hromádka hlíny. Krtek si totiž hlídá přívod vzduchu.

Krtek žije v podzemních chodbách, které si vyhrabává výrazně velkými a silnými tlapami. Krtek žije v podzemních chodbách, které si vyhrabává výrazně velkými a silnými tlapami. Zdroj: Kazakova Maryia/Shutterstock.com

Krtek na zahradě

Pokud se vám na zahradě objeví krtinec, jásejte. Krtek je totiž skvělým indikátorem zdravé půdy, jež je úrodná a bohatá na potravu. Hmyzožravec ji navíc zbaví nebezpečných škůdců, jako jsou například ponravy chrousta obecného. Tento brouk se živí listy stromů a ponravy dokáží napáchat obrovské škody na úrodě. Napadají totiž kořeny rostlin a obilovin.

Zahrada bez plevele

Pokud stále bojujete s plevelem, krtek vám ochotně pomůže. Jeho přední tlapy dokáží roztrhat i silné kořeny, takže rostliny odumřou. Někdy se sice stane, že cestou zničí i menší sazeničky, o větší plodiny se ale většinou bát nemusíte.

Zemina z krtinců je krásně načechraná. Zemina z krtinců je krásně načechraná. Zdroj: Beekeepx/Shutterstock.com

Zemina do květináčů

Pokud máte krtka na zahradě, ušetříte navíc peníze při nákupu substrátu do květináčů nebo truhlíků. Zemina z krtinců je totiž krásně načechraná, bez kamenů, plevele a hmyzu. Pokojovým rostlinám smíchejte zahradnický substrát a krtinec v poměru 50:50. Zemina skvěle přijímá vodu a udržuje vláhu. Samotnou půdou z krtinců můžete obohatit také záhony.

Zdroj: www.hobbyrecepty.cz, www.sazenicka.cz

Akční letáky