Jak se zbavit krtka v zahradě pomocí PET lahve?
Zdroj: shutterstock

Zbavte se krtka: Geniálně jednoduchý trik s PET lahví. Dokonalý plašič zadarmo

Zbavit se krtka, který se vám usídlí na zahradě, není nic jednoduchého. Nabízí se sice možnost poklidného soužití, ale málokterý zahrádkách vydrží pohled na stále přibývající hnědé hromádky hlíny, jež se trousí po opečovávaném trávníku. Jak se krtka efektivně a zadarmo zbavit? Vyrobte si dokonalý plašič z PET lahve.

Pro zahrádkáře je jedním z největších postrachů, přitom není větší než dlaň. Krtka snesou leda v dětské klasické pohádce. Jakmile se drobný savec s černým kožíškem rozhodne poctít je svou návštěvou, velmi často začne lítý boj o zahrádkářovy nervy a krtkův život. V obchodech je sice nabídka takzvaných plašiček široká, ale často za nemalé vynaložené peníze kýžený efekt nepřinesou a nezvaný host zůstává na zahradě dál.

plašič Jednoduchý plašič na krtka vyrobíte z plastové lahve a šroubků. Zdroj: shutterstock

Plašič svépomocí


Než poběžíte do obchodu, zkuste si efektivní plašič vyrobit sami doma. Budete k tomu potřebovat jen pár běžně dostupných věcí.

Jak na to, se podívejte na videu: 

Vezměte prázdnou plastovou lahev a odřízněte jí dno. To můžete pak využít jinak, v případě plašiče jej už nebudete potřebovat. Po stranách zhruba v polovině lahve několika šikovnými řezy tak, jak vidíte na videu, vytvořte na lahvi křidélka a ohněte je ven. Do nich se bude svou silou opírat vítr. Kousek od odříznutého konce lahve po jejím obvodu namontujte tři šroubky a plašič je hotov. Nezbývá už nic jiného než rozmístit po zahradě několik ocelových tyček a nasadit na ně vyrobený plašič. Díky tomu, jak bude vítr PET lahev roztáčet, budou šroubky o tyč cinkat a krtka vyplaší.

krtince Zbavte se nezvaného hosta jednou pro vždy pomocí jednoduchého triku. Zdroj: shutterstock

Zkuste na zahradě vysadit, co krtkovi nechutná

Další možností, jak krtka ze zahrady vyhnat, anebo jej rovnou odlákat pryč, je výsadba rostlin, které krtek nemá v oblibě. Malým savcům rozhodně nevoní řebčík královský (Fritillaria imperialis), tomu se vyhýbají obloukem. Stejně tak se krtci drží dál od komonice (Melilotus), černého bezu (Sambucus nigra) a aksamitníku (Tagetes).

Pokud však máte zahradu skvěle udržovanou a celkově v dobré kondici, je krtek schopen všechny tyto rostlinné nástrahy ignorovat a bude si lebedit ve vašem zahradním království dál, přece jen nádherný opečovávaný trávník je pro krtky plný chutné potravy a pro tu je ochoten snést i mírné nepohodlí.

afrikány Afrikány krtkům nevoní, ve Středomoří jsou vysazovány mezi záhony často, mimo krtků odpuzují i hryzce. Zdroj: shutterstock

Krtkům nevoní lidské vlasy 

Pokud by vás napadlo krtince nezvanému hostu rozhrabávat, věřte, že krtek si hromádky udělá znovu a ve větším měřítku. Drobný tvoreček má své podzemní bludiště rád a drží jej v neporušeném stavu, neustále chodby opravuje a vylepšuje. V případě, že mu je začnete demolovat, probudí se v něm touha po preciznosti a opravářské práce započnou. Místo bourání a rozhrabávání zkuste spíš krtkům do hroudiček nastražit chomáče vlasů nebo chlupů svých domácích mazlíčků. Tak dáte krtkovi najevo, kdo na pozemku bydlí a pach nepřítele jej nasměruje zase o dům dál.

Zdroje: www.youtube.comwww.idnes.czcestakbydleni.cz

Nejvzácnější psí plemena na světě

Akční letáky