Pokud se vašim paprikám nedaří, nezoufejte, úroda tohoto druhu zeleniny je závislá na mnoha faktorech. Jedním z nich je důsledná péče o vzrostlé keříky. Možná jste slyšeli, že byste měli prořezávat jen rajčata, ale není to pravda. Uvidíte, že vám to i u paprik udělá skvělou službu.

Zdroj: Youtube

Papriky není nutné zaštipovat jako rajčata, ale to neznamená, že nepotřebují žádnou péči. Ba naopak, je velmi důležité se o ně starat. Nesmí být příliš husté, pak by je totiž mohla napadnou plíseň. Raději tedy často kontrolujte jejich vzhled a zbavte je přebytečných listů či dokonce větviček, které příliš zahusťují korunu keříku.

Pokud chcete pomoci paprikám plodit, otrhejte přebytečné listy

Skvělým způsobem, jak pomoci paprikám plodit, je zlikvidovat listy, které jim polehávají na zemi. Pokud jste to někde viděli a mysleli si, že jde pouze o estetický dojem, rozhodně to tak není. Skrze listy na zemi totiž mohou papriky napadnout nejrůznější škůdci, kteří žijí v půdě.

Zdroj: Youtube

Ne vždy je ale takhle snadné se škůdců zbavit. Pokud tenhle trik nepomůže, je na čase přitvrdit. Hlavně v případě, že na paprikách naleznete mšice nebo molice. Pak je potřeba sáhnout po ověřeném postřiku, který používaly už naše babičky, aby byly jejich papriky krásné, zdravé a plodné.

Připravte si organický postřik proti škůdcům

K přípravě postřiku proti škůdcům budete potřebovat litr odstředěného mléka, devět litrů vody a čtyřicet kapek jódu. Vše nalijte do nádoby a promíchejte. Pak roztok zřeďte 10 l vody a postříkejte listy paprik z obou stran. Na začátku je ideální interval jednou za tři dny, pak frekvenci snižte na jednou týdně. Pokud je to nutné, není problém interval zkrátit.

Také opatrně při vytrhávání plevele mezi paprikami, mohli byste totiž nechtěně poškodit kořeny. Tuto činnost tedy raději nahraďte mulčovací slámou nebo jiným rostlinným mulčem. Stačí několik centimetrů silná vrstva, která v zemi udrží vláhu a zabrání růstu plevele. To paprikám velmi prospívá. Budou pak plodit větší a chutnější papriky.

Související články

Zdroj: www.chaluparizahradkari.cz, www.veselebydleni.cz, www.forestina.cz