Některé druhy a odrůdy citrusů snesou zimování i při vyšších teplotách a svůj růst v zimě nezastaví, pouze jej o něco zpomalí. Takové se pak, pokud jim poskytneme i v zimě co nejvíce světla, obejdou bez výrazného snížení teploty a zimního odpočinku.

Citrusy, jež slupnete i se slupkou

Ideální pro bytové pěstování jsou rostliny z rodu Fortunella (např. F. japonica, F. margarita, F. crassifolia) známé i pod názvem kumkvat.

Jedná se o blízké příbuzné citrusů, oblíbené jsou i pro drobnější (kolem 1,5–3 cm), kulovité až oválné nakyslé plody podobné malým mandarinkám. Většinou neobsahují semena a konzumují se celé i se „slupkou“. Mnohdy se však plody vůbec nesklízejí a nechávají se na rostlině pro okrasu. Stromek o velikosti kolem 30 cm může bez problémů nést 15 až 25 plodů velkých 1,5–3 cm.Kumkváty kvetou a plodí po celý rok a hodí se i k tvarování efektních bonsají.

Často se prodává i kříženec kumkvatu a mandarinky – tzv. Calamondin, který má plody větší (kolem 3–5 cm).

Odolné mandarinky, citróny i pomeranče

Z klasických citrusů můžeme v bytě pěstovat tyto druhy a odrůdy:

  • tropickou mandarinku ´Ponkan´, dále mandarinku Citrus unshiu, C. Clementina a zakrslou odrůdu ´Soči´
  • pomerančovník ´Bydžovský´, ´Valencia a kubánský pomerančovník ´Cotidiana´s okrasnými panašovanými listy i plody.
  • citroník ´Durko´ a křížence citroníku s trifoliátou ´Dioscuria´.

Všechny tyto druhy a odrůdy vyžadují slunné stanoviště (nejlépe jižní okno). Na světlo méně náročným teplomilnějším citrusem je citroník ´Pavlovský´, vynikající ruská odrůda snášející bytové podmínky velice dobře.

Pěstování

  • Druhům, které lze v bytě pěstovat celoročně za běžných pokojových teplot, obvykle vyhovuje alespoň mírné kolísání mezi denní a noční teplotou.
  • V sezoně vyžadují stále přiměřeně vlhký substrát a pravidelné hnojení.
  • V zimě je naopak žádoucí nechat povrchu zeminy před další zálivkou proschnout.