Řez ovocných dřevin je užitečný nejen pro zdravý vývoj stromu, ale také pro jeho dobrou plodnost. Pokud jste ho nestihli provést už na podzim, udělejte ho ihned po období pravidelných mrazů. Které dva druhy stromů byste neměli dozajista opomenout?

Jak prořezat 5 let zanedbávanou jabloň? Podívejte se na YouTube video na kanále Thespis:

Zdroj: Youtube

Jabloně a hrušně

Na sklonku zimy je nutné prořezat především odrůdy ovocných stromů, které plodí během léta. Převážně se jedná o jabloně a hrušně. Naopak peckoviny jako jsou třešně nebo višně, v tuto dobu neprořezávejte. Plodí totiž již v počátku léta a mohli byste se tak zbytečně připravit o bohatou úrodu.

Kdy přesně řez provádět

Nejlépe je řez ovocných dřevin provádět během února či března, ale vždy až v době, kdy pominou silné mrazy. Pokud žijete v chladnějších podhorských oblastech, můžete zvolit i pozdější termín. Vždy řez provádějte za teplého dne, který je zároveň bez deště.

Jak správně prořezávat jabloně

Tento druh ovocného stromu byste měli prořezávat několikrát do roka. Během léta je nutné zlikvidovat tzv. vlky neboli plané výhonky, strom pouze oslabují a vysilují. Stejně tak odstraňte i větve napadené parazity nebo případnými chorobami.

Mladé stromky je potřeba zkrátit o jednu třetinu a v dalších letech nechte na jednoletých výhoncích přírůst tak 4 nová očka. Poslední z pupenů by měl vytvořit špičatý list pokrytý jemnými chloupky.

Jak na řez hrušní

Stejně tak i hrušeň byste měli pravidelně každý rok prořezávat, a to ze stejných důvodů jako v předešlém případě. Po mrazech zbavte mladší stromků v koruně nejen suchých a nemocných větví, ale i těch, které rostou vertikálně a v ostrém úhlu k hlavní větvi.

Pokud má hrušeň boční výhony, je dobré je zkrátit, a to zhruba o 1/3. Hlavní větev by se měla řezat asi tak 30 cm nad posledním výhonem. V koruně straších stromů odeberte hlavně poškozené, napadené a kolmo rostoucí výhony a stejně jakou jabloní nezapomeňte ani na větve vyrůstající v příliš ostrém úhlu.

Související články

Zdroje: www.zahradkarskaporadna.cz, www.hobby.instory.cz, www.chalupari-zahradkari.cz