obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Který stroj pořídit: rider, mulčovač, rotační, nebo bubnovou sekačku?

Kdo hledá stroj pro daný účel, může využít i tyto poznatky. Sekačky na nízkou trávu a rider kosily přerostlou trávu. Bubnové sekačky a mulčovač pracovaly ve velmi vysokých porostech.

Oleo–Mac Mistral 72 H

Záběr 72 cm, 1 nůž, ocelové šasi, hydrostatický pohon, maximální rychlost 8,6 km/h, automatická parkovací brzda, elektromagnetický spouštěč sečení, koš 180 l, akustická signalizace naplnění, mulčování, boční výhoz, závěs pro připojení příslušenství, motor Briggs & Stratton Powerbuilt 3130 OHV s elektrickým startováním, rozstřikovým mazáním a antivibračním systémem, pojezdová kola 4“ a 6“, celková hmotnost 170 kg, cena 57 900 Kč.

Oleo–Mac Mistral 72 H Oleo–Mac Mistral 72 H Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků

Nový model rideru překvapí především dobrými vlastnostmi a zdařilým vzhledem. Díky bočnímu výhozu se můžeme pustit i do velmi hustých nebo značně přerostlých porostů, zadní závěs zase umožní připojit nejrůznější zařízení.

Uzávěr bočního výhozu Uzávěr bočního výhozu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proti starší generaci velmi podobných strojů od GGP má tento rider šikovné ovládání dvěma pedály a sečení zapínané stiskem jednoho tlačítka.

Stroj je velice obratný, poseče nejen porost různých výšek, ale také nedosekané pruhy kolem stromů a keřů. Při pomalejším pojezdu zvládá i přerostlou trávu, při maximální rychlosti seče středně narostlou trávu.  

Ovládání hydropojezdu Ovládání hydropojezdu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

K rideru vzhlížím jako k větší sekačce, na které se mohu vozit. Stroj přeměním na mulčovací ze sekačky s bočním výhozem během okamžiku. Vyhovuje mi i dobrý přístup k základním prvkům údržby motoru pod sedačkou. Jen škoda, že nejde sekat na zpátečku.

Stiga Combi 48 SQ B

Záběr 46 cm, plechové šasi, univerzální žací nůž, boční výhoz a mulčování, zadní hnaná kola o Ø 280 mm, výška sečení 22—90 mm, 6 poloh, přípojka na umývání vodou, pojezd 4,5 km/h, sběrací koš 60 l, motor Briggs and Stratton 575EX Series, objem 140 cm³, hmotnost 33 kg, cena 9990 Kč.

Stiga Combi 48 SQ B Stiga Combi 48 SQ B Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků

Po vybalení stačí složit madlo a sběrací koš, změna výšky rukojeti je záležitostí okamžiku. Sekačka má moderní vzhled a jednoduchou konstrukci s prvky převzatými z vyšší řady sekaček. Měkčená pracovní plocha madla je příjemná při déletrvající práci, hrazdy netlačí do rukou.

Motor BS 575EX Motor BS 575EX Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V uvedené cenové kategorii se jedná o jeden z nejlepších produktů, nabízí vysoce moderní techniku, skvělé vlastnosti a nízkou pořizovací cenu.

Motor zcela nové koncepce výborně startuje za všech režimů, za studena však otáčky kolísají. Líbí se velmi nízká spotřeba i možnost regulovat otáčky páčkou na rukojeti.

Stroj s univerzálním nožem skvěle seká i trávu plnou ranní rosy, bezvadně sbírá do koše a bez problémů mulčuje. Při bočním výhozu na porostu s výškou přes 20 cm jsme nezaznamenali jediný problém, sekačka i přes rychlejší pojezd zanechává velmi malé strniště. Zadní velká kola usnadní objíždění překážek.

Rychloupínací klip rukojeti Rychloupínací klip rukojeti Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Užíval jsem si tichý provoz, sekačka je obratná, je však i svižnější; po sečení jsem lopatkou vyčistil spodek a odcházel s čistýma rukama.

Vari Hurricane F–550B

Vyžínač křovin a mulčovač, záběr 57 cm, žárově zinkovaná žací komora se zkosenými boky pro zvýšení mulčovacího efektu, nůž Oregon Gator, rukojeti s měkčenými madly, tuhá náprava, pojezd 1,8 a 2,4 km/h, foukaná kola 3,5–6“, výška sečení 4—9 cm, motor Briggs & Stratton 850E s rozvodem OHV, objem 190 cm3, hmotnost 55 kg, cena 24 990 Kč.

VARI Hurricane F–550B VARI Hurricane F–550B Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků

Velmi zajímavá je vodicí ostruha, která umožňuje nastavení výšky sečení v deseti bodech a oproti kolečku snižuje servisní náklady. Stroj jsme svého času zkoušeli s motorem Honda GCV 190, tentokrát jsme vybrali verzi s motorem Briggs & Stratton, a to pro velmi zanedbaný pozemek s porostem vysokým až dva metry. Motor vyniká tichým chodem a nízkou spotřebou. V terénu je rezerva výkonu výhodou, mulčovač může pracovat i na svazích nebo tam, kde je porost velmi bujný a hustý.

Při sečení jsme byli spokojeni s ovládáním i kvalitou mulčování. Pro objíždění překážek je možné jedno nebo druhé kolo odpojit ze záběru. Zkusili jsme vyžínat křoviny, neprojevil se žádný nedostatek, vyžínaný materiál byl nadrobno rozmělněn. Ostruha skvěle kopíruje terén a nenamotává se na ni tráva.

Pojistka zapínání pohonu sečení Pojistka zapínání pohonu sečení Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Stroj mě překvapil tím, jak si poradil s neuvěřitelně přerostlým a hustým plevelem, kde se kolikrát zadýchají i mnohem výkonnější stroje.

Vari DS–521B Agatha

Dvojitý disk se spodním podběhem na ložisku, 4 žací nože, záběr 58,5 cm, tuhá náprava, šneková převodovka pojezdu s ocelovými řemenicemi, pojezdová rychlost 2 km/h, kola 3,5–6“, motor Briggs & Stratton 675EX, hmotnost 59 kg, cena 17 900 Kč.

VARI DS–521B Agatha VARI DS–521B Agatha Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků

Nový model bubnové sekačky zaujme především velmi nízkou cenou. Stroj co do kvality použitých materiálů hodnotíme jako velmi solidní, zinkovaný kryt sečení, nový moderní rám, ocelové řemenice nebo rukojeti s měkčenými potahy, to vše dotváří velmi dobrý dojem.

Při spouštění sečení jsme zaznamenali zakvílení řemene pohonu disku, což je jev běžný u nových strojů a není na závadu.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sekačku hodnotíme jako zdařilou, vhodnou pro ty, kteří pravidelně sečou zahradu nebo krmení pro hospodářská zvířata.

Díky tomu, že je sekačka nastavena na nižší pojezdovou rychlost, seče bravurně i zaneřáděné pozemky. Sekali jsme trávu vysokou asi 80 cm, plechový kryt ji odváděl dobře, ale je lepší využívat plný záběr, aby tam, kde trávy narostlo značné množství, ji stroj nehrnul před sebou nebo ji nevracel vlevo. Na běžných lučních trávách se tento jev neobjevuje.

Motor odváděl práci skvěle, těžší disk je snadnější udržovat v otáčkách díky setrvačnosti.  

Detail kola odpojitelného od nápravy Detail kola odpojitelného od nápravy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Díky logicky poskládaným ovládacím páčkám a přiměřené rychlosti mohou se sekačkou pracovat i méně zkušení uživatelé nebo starší, kteří už nemají tolik sil. Navíc velký kryt zabraňuje, aby na mě létaly kousky sečeného materiálu, s tuhou nápravou zase není problém sekat na svahu.

Honda Izy HRG 536 C7 VYEA

Záběr 53 cm, galvanizované plechové šasi, dvojitý nůž, nastavení výšky sečení na každém kole, pojezdový kuželový variátor s ovládáním Smart Drive, spojka a brzda žacího nože, přepínání sběru a mulčování, sběrací koš 61 l, OHC motor Honda GCV 160, objem 160 cm³, váha 35 kg, cena 22 990 Kč.

HONDA Izy HRG 536 C7 VYEA HONDA Izy HRG 536 C7 VYEA Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků

Výrobce umístil na jednoduchý podvozek pohonnou jednotku z vyšší řady HRX, výsledkem je komfortní ovládání a nižší cena.

Zajímavě vypadá i dvojité ostří, které trávu rozsekává na opravdu malé kousíčky, a velmi kvalitní mulčování. Poměrně nezvyklé řešení prezentuje uzavírací klapka výhozového kanálu pro přeměnu stroje na mulčovací — přepínač je za motorem. Při zapínání sečení je zapotřebí jednou rukou přidržet tlačítko a druhou přitlačit hrazdu k rukojeti. Pak lze stroj ovládat jednou rukou a ovladač rychlosti pojezdu jednoduše nastavíme podle potřeby.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V této cenové kategorii jde o jeden z nejvyspělejších strojů.

Sečení a mulčování je silné, nevadí tráva s výškou přes 30 cm, variátor umožňuje jízdu plazivou rychlostí, takže koš naplníme zcela. Při extrémních porostech lze přední či zadní část stroje přizvednout, čímž motoru odlehčíme, a když při sečení parkových porostů snížíme otáčky motoru, ušetříme palivo, aniž by to mělo vliv na výkon.

Přepínání sběru a mulčování Přepínání sběru a mulčování Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Sekačku sám naložím do auta, vše je provedeno jednoduše, ovládání pojezdu je zajímavé, stačí jen lehce zatlačit palcem jedné ruky a sekačka se plynule rozjede. Velmi vítám možnost zastavit sekací nůž, když chci vysypat plný koš, nemusím stále zhasínat a startovat motor.

Snapper ERDV 19750 HW

Záběr 48 cm, plechové šasi, zvlněný nůž s vyhazovacími lopatami, mulčovací klín, sběrací koš 70 l, zadní hnaná kola Ø 310 mm, plynulá regulace rychlosti 0—4 km/h, výška sečení 20—80 mm, 9 poloh, motor Briggs & Stratton 750EX Series, objem 161 cm³, autosytič, hmotnost 39 kg, cena 12 490 Kč.

Snapper ERDV 19750 HW Snapper ERDV 19750 HW Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků

Sekačku jsme vybrali vzhledem k jejímu zajímavému vzhledu a původu — vyrábí ji odnož korporátní společnosti Briggs & Stratton. Na výbornou hodnotíme obří zadní kola, která usnadní jízdu kolem překážek.

Ovládání pojezdu je nezvykle umístěno na hrazdě brzdy motoru, ale uživatel si zvykne, na vyšších porostech je lepší sekačku ovládat oběma rukama.

Ovládání pojezdu Ovládání pojezdu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sečení bylo bezproblémové, i když jsme těžkosti očekávali především na vlhké nebo vysoké trávě. Motor dobře startuje i zastudena, neobtěžuje hlukem, na nižším porostu lze ubrat otáčky a tím šetřit benzin. Sekačka se nezahltí ani trávou s výškou přes 20 cm, koš je opravdu precizně naplněný. Mulčování taktéž patří mezi silné disciplíny.

Hodnocení laika

Líbí se mi možnost dosekávat trávu až k okrajům pozemku díky bubnu mimo osu, šasi je navíc chráněno proti odření plastovými lištami. Zmínit musím funkční obří zadní kola, která u nás asi nemají konkurenci.

Foto autor

Akční letáky