Mulčování se řadí k důležitým zahradnickým technikám, které je nutné některým rostlinám či stromům na zahradě dopřávat. Mulč totiž pomůže udržovat lepší okolní vlastnosti pro jejich správný vývoj. Ovšem ne každá rostlina má naprosto stejné požadavky. Proto je nutné vědět, jaký mulč se kam hodí a kdy je nejlepší ho použít. Nejvíce využívaná je dekorační kůra a mulč z trávy, dle zkušených odborníků však mezi nimi existují zřetelné rozdíly.

Jaký je nejlepší a nejhorší mulč pro vaši zahradu? Podívejte se na toto video z kanálu Southern Living na YouTube:

Zdroj: Youtube

Důležité mulčování

Jedná se o techniku, která se používá k pokrytí půdy na záhonech, v okrasných skalkách, okolo stromů, ale i na trávníku. Mulč plní několik důležitých funkcí, které vytvářejí daným rostlinám příhodné podmínky k jejich růstu. Zachycuje vlhkost v půdě a zabraňuje jejímu nadměrnému odpařování. Stejně tak reguluje teplotu v okolní zemině a zároveň také brání růstu plevelů, který by bral pěstované rostlině živiny. A samozřejmě plní i funkci estetickou.

Pestrá škála materiálů

K mulčování lze využít mnoho materiálů, a to od přírodních až po ty umělé. Mezi nejčastější přírodní mulče patří dekorační kůra, mulč z trávy, sláma, listí a štěpka. Výběr správného materiálu je dost podstatný, aby mohl správně plnit svou funkci. Který mulč je ale lepší? Dekorační kůra nebo mulč z trávy? Každá z těchto surovin má své výhody a vždy záleží nejen na preferencích rostliny, ale i na vašich požadavcích na celou zahradu.

Dekorační kůra

Pokud hledáte trvanlivý a esteticky atraktivní mulčovací materiál, je právě dekorativní kůra oblíbenou volbou. Kůra je zpravidla vyrobená z dřevěných štěpků či kůry různých druhů stromů a má tedy přírodní a poměrně estetický vzhled, a to v mnoha barevných odstínech. Pokud ji použijete, vaše zahrada získá na atraktivitě a sofistikovaném vzhledu. Výhodou dekorativní kůry dlouhá životnost a s přehledem vydrží i několik sezón mulčování.

Mulč z trávy

Mulč z trávy je příjemnou alternativou, která je bez nákladů a o něco ekologičtější. Mulč je v tomto případě posekaná tráva, takže ji můžete při pravidelné údržbě vašeho trávníku užitečně zužitkovat. Tráva obsahuje užitečné živiny, které se budou postupně rozkládat do půdy v okolí pěstované rostliny.

Jak vybrat správný mulč

Odborníci zdůrazňují, že volba mezi dekorační kůrou a mulčem z trávy závisí na konkrétních potřebách vaší zahrady a vašich osobních potřebách. Na zahradě můžete zvážit i kombinaci obou surovin. Například dekorační kůru použít pro záhony okrasné a mulč z trávy na ty zeleninové.

Stejně tak byste měli znát pH půdy. Dekorační kůra je vhodná pro zahrady pro rostliny, které preferují kyselou půdu, jako například rododendrony nebo azalky. Mulč z trávy se hodí k rostlinám vyžadujícím neutrální nebo zásaditou půdu.

Související články

Zdroje: www.magazinzahrada.cz, www.petrazahradnici.cz, www.piskovnadolany.cz